Israel Gonzalez (©Mozzart Sport)
Israel Gonzalez (©Mozzart Sport)

Treba da se zapitamo - hoćemo li da sačuvamo evropski identitet ili postanemo lošija verzija NBA

Vreme čitanja: 6min | ned. 06.07.25. | 08:30

“Finansijski, napor koji imaš u Evroligi je izuzetno veliki. Takođe, ponekad osećam da nije fer. Veliki klubovi, sa najvećim budžetima, igraju takmičenje besplatno, dok svi mi ostali, timovi sa ne tako visokim budžetima, moramo još da platimo kako bismo probali da dostignemo nivo onih najboljih. Po meni, to nema smisla i nije održivo“, kaže trener Israel Gonzalez za Mozzart Sport

(Od izveštača Mozzart Sporta iz Atine)

Neki od najvećih trenerskih umova evropske i svetske košarke ove sedmice u Atini dele svoje znanje i iskustva sa studentima i budućim trenerima, ali i kolegama koje bi da dodatno unaprede svoj kvalitet rada. Među njima je i Israel Gonzalez, dugogodišnji učenik slavnog stručnjaka Aita Garsije Renesesa i doskorašnji šef stručnog štaba berlinske Albe.

Izabrane vesti

Strateg rodom iz Kantabrije, redovan je na predavanjima svojih kolega, a kako ističe za Mozzart Sport, trenerski kongres nije samo dobra prilika da se uči, već i da se dodatno učvrste prijateljske veze koje postoje među učesnicima...
“Ovakvi događaji su najbolji način za napredak, gledaš i slušaš predavanja koja su jako dobra. Odlični treneri vam daju određene detalje o tome šta rade u svojim klubovima, takođe lepo je biti sa svim ovim ljudima na jednom mestu i da možemo da razmenjujemo mišljenja, ideje, razgovaramo o košarci kroz različite teme“, rekao je Gonzalez na početku razgovora za Mozzart Sport.

Kako provodite dane, s obzirom da ste još bez posla?
“Trudim se da provedem malo više vremena sa porodicom. Iako još nisam trener nijednog kluba, svako jutro se budim, gledam statistiku, analiziram utakmice, pokušavam da učim koliko mogu... Pokušavam da radim i neke stvari koje ne mogu kada radim, a to je da se bavim malo više sportom i da unapredim svoj engleski“.

Košarka se dosta promenila u poslednjih nekoliko godina, a da ne poredimo sa periodom od pre nekoliko decenija. Šta će biti glavne tendencije u košarci tokom narednog perioda?
“Da budem iskren, brzina igre će dodatni rasti, ekipe će povećavati broj poseda, igraće se jačim tempom... Taktički, nažalost, gubimo sve više i oseti se da je progres kvaliteta igre sve slabiji. Igramo mnogo utakmica tokom sezone, sada ćemo imati još i više duplih sedmica Evrolige. To vam ne ostavlja previše prostora za taktičku pripremu, zbog čega utakmice morate da dobijate na individualni kvalitet, na intenzitet, broj poseda...“

Ako pitate igrače, reći će vam verovatno da je bolje imati više utakmica, a manje vremena za trening...
“Novac je jedan od glavnih faktora. Više novca znači više prodatih ulaznica, kao i više zarađenog novca od prodatih TV prava. Igrači, naravno, više vole da se igra, a manje da trenira, ali mi kao treneri voleli bismo da imamo više vremena za pripremu utakmica i konkretan rad na treninzima, jer sada se manje-više dosta toga svodi na treninge oporavka posle meča, što ujedno dođe kao priprema za naredni. U Evroligi i generalno Evropi važi ona krilatica: ’Svaki posed je važan, svaka utakmica je važna’. Zbog toga moramo da zadržimo kompetitivnost takmičenja. To je razlika koju imamo u poređenju sa NBA ligom“, kaže španski stručnjak i dodaje:
“U NBA igraju bolji košarkaši, ali u Evropi smo uvek imali više vremena za pripremu utakmica, isto tako i više značajnijih okršaja, svaki je kao da je pitanje života i smrti. Svaki put ideš na pobedu i moraš da dobiješ. To je ono što nas je oduvek karakterisalo, to je ono što evropsku košarku čini atraktivnom. Ako budemo nastavili da podižemo broj utakmica, sve više ćemo početi da ličimo na NBA jer neće svaka biti toliko važna. Osim toga, u Evropi igraju slabiji košarkaši nego u NBA, što ceo produkt čini gorim. Moramo da se zapitamo – da li želimo da imamo kvalitet taktičke pripreme i utakmica ili da ličimo na NBA i budemo drugorazredna kopija“.

Reklo bi se da niste baš zadovoljni idejom da se Evroliga proširi na 20 klubova?
“Uf, odgovor je težak na to pitanje“, uzdahnuo je Gonzalez, pa nastavlja:
“Razumem da je napredak i širenje tržišta takođe važno. Teško je naći balans. Sada moramo da vidimo šta će biti sa ligom od 20 klubova, kako će sve to da izgleda. Nadam se da ćemo s vremenom naći pravi balans u svemu“.

Da li vas je iznenadila odluka vašeg nekadašnjeg kluba Albe da napusti Evroligu i preseli se u FIBA Ligu šampiona?
“Nisam iznenađen. Finansijski, napor koji imaš u Evroligi je izuzetno veliki. Takođe, ponekad osećam da nije fer. Veliki klubovi, sa najvećim budžetima, igraju takmičenje besplatno, dok svi mi ostali, timovi sa ne tako visokim budžetima, moramo još da platimo kako bismo probali da dostignemo nivo onih najboljih. Po meni, to nema smisla i nije održivo. Da, treba da nastavimo ekonomski rast, ali takođe i da budemo fer prema svima. NBA liga zna to savršeno da balansira, svi imaju isti budžet i iste šanse da dobiju pojačanja, da grade timove i budu konkurentni za titulu. Postoji sistem, draftovi, trejdovi, sve je osmišljeno kako bi takmičenje bilo jako dobro. Poslednjih godina, Alba je baš mnogo patila i nije dobila mnogo zauzvrat kako bi nastavila dalji put u Evroligi“.

Očekujete da će se nešto promeniti nabolje, kada i ako NBA liga bude došla u Evropu?
“NBA je već pokazala koliko je dobra organizacija, kako je i koliko sve organizovano. Vidimo i produkt koji postoji u Africi, takođe. Rekao bih da je isti takođe vrlo uspešan. Ono što mene zanima, jeste kako će uspeti sve da stavi pod jednu kapu, jer Evropa je jako specifična. Morate da razumete da postoje i domaća takmičenja, tradicionalni timovi, zemlje koje imaju baš veliku košarkašku kulturu, ali i one koje baš nemaju istu... Videćemo kako će sve to organizovati. Veliki je znak pitanja koji stoji. Ako želite da klubovi igraju i domaća takmičenja, ako bismo sa novim takmičenjem gledali još jednu Evroligu, to nikako nije dobro za košarku. Ako NBA klubovi ne bi bili uključeni u ono što bi se dešavalo u Evropi, gledali bismo samo još jednu verziju Evrolige i to bi dovelo do sloma, gledali bismo dodatno raslojavanje tržišta što nije dobro“.

Šta bi, po vašem mišljenju, bilo dobro uraditi da bi nova liga izgledala drugačije i donela nešto novo?
“Ako NBA dođe u Evropu i klubovi budu igrali samo to takmičenje, gde bi svi imali iste finansijske uslove i sistem kakav je u SAD, sa oporezivanjem, kompenzacijama i ostalim stvarima, te ako bi evropski klubovi imali priliku da igraju u SAD, da NBA timovi dolaze u Evropu, to bi bilo već nešto drugačije. Opet, u ovom trenutku ne znam kako bi oni sve to organizovali i zato kažem da je veliki znak pitanja oko svega toga“
.

Kako gledate na poslednja dešavanja u španskoj košarci? Serđo Skariolo završava selektorski mandat posle Evrobasketa i seli se na klupu Real Madrida, Ćus Mateo je po osvajanju titule dobio otkaz, pominje se da bi Pablo Laso trebalo da preuzme reprezentaciju...
“Iskreno, baš sam iznenađen (svim tim). Pogledajte samo to da je klub napustio trener sa titulom u rukama, čiji je tim igrao sjajno drugi deo sezone. Mislim da je poražen samo jednom u poslednjih 30 utakmica (u prvenstvu), pa me je baš iznenadilo. Šokiran sam i ne znam kako će se sve rasplesti na kraju, ali jasno je da će biti velikih pomeranja. Videćemo šta će se desiti“.

Da li je primer Ćusa Matea najbolji primer toga koliki pritisak treneri nose na svojim leđima? Pobeđujete, osvajate trofeje i na kraju gubite posao...
“Da, iz tog razloga treneri bi trebalo da budu plaćeni još više (smeh). Čudna je situacija koju živimo u našem sportu, ponekad je zaista teško razumeti sve što se dešava. Ali, zato sam rekao, svaka utakmica je bitna i mora da bude tako. Ne znam koji su tačno razlozi zbog kojih je Ćus izgubio posao, teško je da ćemo ikada saznati, ali sada razumete sa koliko toga se treneri nose u svom poslu“.

Kakvi su vaši planovi za budućnost, čekate novu priliku za povratak na posao?
“Tako je, čekam priliku da radim u dobrom projektu, želja mi je da se dalje košarkaški razvijam. Sada punim baterije, recikliram svoje košarkaško znanje i dodajem na to sve nove stvari koje sam naučio, kako bih dalje unapredio igru“, zaključuje Gonzalez razgovor za Mozzart Sport.


tagovi

EvroligaIzrael GonzalezNBA EvropaKongres trenera u Atini

Obaveštavaj me

Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara