Slavlje Katrin Lunde i Norvežanki posle zlata na Olimpijskim igrama (©AFP)
Slavlje Katrin Lunde i Norvežanki posle zlata na Olimpijskim igrama (©AFP)

Vreme je za ženski rukomet: Norvežanke i bez dve zvezde pretplaćene na tron, Srbija napada Top 12

Vreme čitanja: 9min | čet. 28.11.24. | 09:06

Narednih 17 dana Insbruk, Beč, Debrecin i Bazel biće domaćini Evropskog prvenstva. Skandinavke bez Nore Merk i Stine Oftedal Damke, ali sa Heni Reistad i Katrin Lunde. Francuska i Danska glavni rivali braniocu krune. Srbija u najujednačenijoj grupi traži iskorak

Kraj godine uvek je predviđen za ženski rukomet i veliko takmičenje. Narednih 17 dana na programa je Evropsko prvenstvo, prvo u istoriji sa 24 reprezentacija. Igraće se u tri države, Austriji, Mađarskoj i Švajcarskoj. Selekcije su raspoređene u šest grupa sa po četiri ekipe, a po dve najbolje će se plasirati u Top 12 fazu. Bodovi se prenose sa selekcijom iz svoje grupe koja ide u narednu rundu, a u novoformiranoj grupi (dve po šest reprezentacija) igraće se još četiri meča, a po dve najbolje boriće se u polufinalu.

Od 15 dosadašnjih šampionata Starog kontinenta samo je bilo pet prvaka. Norveška je dominanatna sa devet kruna, Danska ima tri, a po jednu Mađarska, Crna Gora i Francuska. Od poslednjih pet EP, čak četiri puta su Norvežanke osvajale kontinentalni tron. Selekcija sa severa Evrope i ove godine je prvi favorit za krunu iako je oslabljena neigranjem dve velike zvezde Stine Oftedal Damke koja je završila karijeru letos na najlepši mogući način, olimpijskim zlatom u Lilu, dok je Nora Merk u blagoslovenom stanju. Ipak, Skandinavke će opet da predvodi neuništiva Katrin Lunde, najtrofejnija rukometašice svih vremena koja ima punih 44 godine, ali i dalje je jedna od najboljih golmana na svetu. Tu je i sjajni levi bek danskog Esbjerga Heni Reistad, po izboru IHF-a najbolja rukometašice sveta.

Izabrane vesti

Francuska je godinama najveći rival Norvežankama za zlato. Konkurenti za odličja su i ostale dve skandinavske selekcije, Danska i Švedska, dok iz drugog plana vrebaju Mađarska i Nemačka. Holandija je u padu godinama od zlata u Kumamotu na SP 2019. Nekadašnje rukometne supersile Rumunija i Crna Gora su u krizi, smena generacija je u ove dve selekcije, pa će teško do borbe za medalje.

Među 24 selekcija je i Srbija koja se nalazi u najujednačenijoj Grupi B sa Crnom Gorom, Češkom i Rumunijom. Tim Uroša Bregara traži šansu da u grupi u kojoj nema nijedna selekcija iz svetskog vrha, učesnika Olimpijskih igara u Parizu prethodnog leta, pokuša da izbori Top 12, što bi bio veliki uspeh za selekciju koja od Kumamota i šestog mesta 2019. godine na Svetskom prvenstvu nije u vrhu.

Šampionat Evrope igraće se u četiri grada, Insbruku, Debrecinu i Bazelu, dok je završnica predviđena za Beč, gde je sedište Evropske rukometne federacije, i dvoranu koja prima 12.000 gledalaca. Srbije će prvu fazu, a ako se plasiramo i drugu, da igra u komšiluku, u Debrecinu. Osim izabanica Uroša Bregara čast da sude na Evropskom prvenstvu imaće i Vanja Antić i Jelena Jakovljević.

GRUPA A (DEBRECIN): Švedska, Mađarska, Makedonija i Turska

Lin Blom (©Reuters)Lin Blom (©Reuters)

Sve je jasno u ovoj grupi. Prva dva mesta su rezervisana za Šveđanke i Mađarice. Trebalo bi čudo da se dogodi da Makedonke i Turkinje izbore drugu fazu. Švedska ima srebro 2010. godine i bronzu 2014. Na prošlom EP u Sloveniji, Crnoj Gori i Makedoniji plavo-žute su bile pete.

Trener danskog Esbjerga Tomas Aksner već četiri godine vodi ovu selekciju koja je kandidat za medalju. Kapiten tima je levi bek Jamina Roberts koja brani boje norveškog Vajpers Kristijanstada koji je ove jeseni bio na pragu gašenja. Na kraju je nekako spasen. Na golu je odlična Joana Bundsen, na pivotu Lin Blom iz šampion Evrope Đera. Tu su i Ema Lingvist, Natali Hagman...

18.00: (1,75) Mađarska (hendikep - 12,5) Turska (1,95)

Mađarica nema na podijumu od 2012. godine i Beograda kada su u borbi za bronzu bile bolje od Srbije. Pre dve godine tek 11. mesto. Većina rukometašica brane boje jakih mađarskih klubova, ali ima i onih koje igraju u Nemačkoj i Rumuniji. Saigračica naših Andree Lekić i Dragane Cvijić u Ferencvarošu, Katrik Klujber, prva je zvezda selekije. Sjajan desni bek razornog šuta trebalo bi da bude uzdanica selektora Vladimira Golovina koji na kormilu naših severnih komšija od 2021.

Zanimljivo, iz redova šampion Evrope Đera je samo jedna igračica, Viktorija Đer Lukač. Najbolji tim Strog kontinenta je godinama Legija stranaca, pa ne čudi što ima samo jednu igračicu u nacionalnom timu Mađarske. Uglavnom reprezentativke dolaze iz osvajača duple krune Ferencvaroša. Na golu je Blanka Bode Biro, srednji bek Petra Simon, dok se mngo očekuje i od organizatora igre francuskog Meca Petre Vamoš. U Mađarskoj je rukomet veoma popularan, imaće domaćin „vetar u leđa“ sigurno pune dvorane u Debrecinu (6.500 mesta), pa Mađarice sigurno očekujemo u Top 12.

20.30: (1,80) Švedska (hendikep -14,5) Makedonija (1,90)

Od Makedonije i Turske ne treba očekivati čuda. Njihov međusobni duel odlučiće o utešnom trećem mestu u Grupi A.

GRUPA B (DEBRECIN): SRBIJA, Crna Gora, Rumunija i Češka

Sanja Radosavljević (©Starsport)Sanja Radosavljević (©Starsport)

Nije se Srbija proslavila poslednijih godina na velikim takimičenjima. Prošle godine smo bili 21. na svetu, što je najgori rezultat u istoriji, a pre dve godine u Celju nismo uspeli da prođemo prvu fazu (sva tri poraza). Uroš Bregar je tri i po godine na kormilu naše selekcije. Imao je težak period slovenački stručnjak, smenu generacija. Od trenutka kada je preuzeo selekciju u u baražu za SP 2021. protiv Slovačke sada ima samo četiri igračice - Jovanu Risović, Anđelu Janjušević, Sanju Radosavljević i Mariju Petrović.

Uz naše najiskusnije igračice, najviše očekujemo i od levog/srednjeg beka Jovane Jovović koja igra za Debrecin, gde će biti baza naše reprezentacije. Tu je i mladi talas, Una Obrenović, jedna od najboljih igračica u Superligi Srbije koja brani boje Železničara iz Inđije, Teodore Veličkovć iz osvajača duple krune, Crvene zvezde, dok će na desnom krilu oslanac da bude Dunja Radević iz podgoričke Budućnosti. Uz Katarinu Bojiičić i Mariju Petrović na pivotu, to je selekcija koja ima iskustva, većina igra u najjačoj ligi na svetu, u Rumuniju, pa je vrema za iskorak, za drugi krug. Naravno, rezultat prethodnh godina nam ne idu u prilog, ali ujednačena grupa, daje nadu da verujemo da će i ženski rukomet da krene napred. I dalje nam je liga slaba, početak je klupske sezone, a nemamo više nijednog našeg kluba u međunordnom takmičenje. Vapio je poslednjih godina selektor Bregar za stvaranjem jakog kluba, da mora da se pokrene domaće prvenstvo, ali zasad od toga nema ništa.

Rumunija je svetska supersila, ima najjaču ligu na svetu, ali reprezentacija je u padu. Došlo je do smene generacija. Nema više u reprezentaciji velike Kristine Neagu, možda najbolje rukometašice svih vremena. U selekciji nije više ni snažni pivot Krina Pintea, dok selektor Florentino Pera ne može da računa ni na Elizu Bučeski i Kristinu Laslo koje su se oprostile od dresa s nacionalnim grbom.

Rumunke su najmlađa selekcija na šampionatu s prosekom godina od 24. Na turniru Zlatna liga pre šampionata poražene su ubedljivo sva tri meča, od Holandije (26:41), Danske (25:35) i Norveške (27:35).

Čehinje s klupe predvodi Norvežanin Bent Dal, dok je prva zvezda selekcije levi bek Marketa Jerabkova koja brani boje danskog Ikasta, a sa Vajpers Kristijanstadom je tri godine uzastopno od 2021. do 2023. bila šampion Evrope.

Crna Gora je favorit grupe. Bronzana selekcija sa prošlog Evropskog prvenstva je u padu. Posle kraha u kvalifikacijama uza Olimpijske igre Bojana Popović je podnela ostavku, a selekciju je preuzela Suzana Lazović. Nema više u reprezentaciji legendarne Jovanke Radičević, dok je otpala zbog privatnih obaveza i Jelena Radivojević (devojačko Despotović), supruga Bogdana Radivojevića, rukometaša Eurofarm Pelistera i nekadašnjeg reprezentativca Srbije.

U selekcije se vratila Milena Raičević posle nesporazuma sa Bojanom Popović i nekadašnjim klubom Budućnošću. Tu su i Đurđina Jauković, Itana Grbić, Matea Pletikosić, Dijana Mugoša, Ivona Pavićević, Tatjana Brnović... U kvalifikacijama za EP, Crna Gora je dvaput sa sa po golom razlike dobila Srbiju. Naša selekcija u petak (20.30) otvara šampionat sa Crnogorkama i taj meč bi mogao da bude ključan za narednu fazu. Jeste Crna Gora favorit, ali nije nepobediva.

GRUPA C (BAZEL): Francuska, Španija, Poljska i Portugalija

Estel Nze Minko (©Reuters)Estel Nze Minko (©Reuters)

Francuskinje su prvi favorit u Grupi C u Bazelu. Trikolorke su pre šest godina na domaćem terenu bile šampionke Evrope. Godinama su najveća pretnja dominantnim Norvežankama, a tako bi trebalo da bude i ovog puta. Srebrna selekcija sa Olimpijskih igara opet ima sjajan tim popunjen na svim pozicijama, od golmana Laure Gloser, levog krila Kloe Valentini, bekova Estel Nze Minko, Tamare Horaček, Grase Zadi, pivota Paulete Fope...

18.00: (1,35) Španija (8,50) Portugalija (4,00)

Poljakinje i Špannkinje bi trebalo da se bore za drugo mesto i dodatne četiri utakmice, dok se Portugalkama daju najmanje šanse. Prva zvezde Poljske je Monika Kobilinska, desni bek ĆSM Bukurešta. Na klupi je norveški stručnjak Arne Senstad. Španija je takođe u padu. Iskusni i trofejni stručnjak Ambros Martin je na kormilu Furije. Karmen Kampos, Kaba Gasama, Danila So Delgado i Paula Arkos su perjanice selekcije koja je na poslednja četiri Evropska prvenstva bila šestoplasirana.

GRUPA D (BAZEL): Danska, Švajcarska, Hrvatska i Farska Ostrva

Vicešampon Evrope Danska trebalo bi da se prošeta kao do naredne faze EP. Jesper Jensen ima jak tim kadar da se opet umeša u borbu za medalju, možda i za titiulu. Norveška i Francuska u favoriti, ali odmah iza su Dankinje sa Ane Mete Hansen, Sarom Iversen, Mijom Hejlund, Rike Iversen, Emom Fris, Trine Estergard, Anom Kristensen, Kristinom Jergensen...

Hrvatice bi trebalo da se plasiraju u Top 16. Selektor Ivica Obrvan je napravio novu reprezentaciju, odrekao se usluga Kamile Mičijević, Tee Pijević i Valentine Blažević, što je šokiralo sve kod naših zapadnih komšija. Hrvatska je pobedila Sribju sa 30:26 pre nekoliko dana u finalu Kroacija kupa u Poreču. Najviše se očekuje od Katarine Pavlović, Nikoline Kragulj, Dejana Milosavljević, Stele Posavec, Kristine Prkačin, golmana Lucije Bešen i Ivane Kapitanović.

Farska Ostrva su prvi put na velikom takmičenju, kao i što su muškarci početkom godine premijerno učestvovali na kontinentalnoj smotri u Nemačkoj. Sigurno će stanovnici ove malene zemlje (a ima ih oko 55.000) da okupiraju Bazel narednih dana.

GRUPA E (INSBRUK): Norveška, Austrija, Slovenija, Slovačka

Heni Reistad (©Reuters)Heni Reistad (©Reuters)

Islanđanin Torir Hergeirson će poslednji put da vodi Norvežanke. Nema više u timu Nore Merk i Stine Oftedal Damke, pa će od fantastične bekovske trojke da ostane samo Heni Reistad. Na golu su iskusne Katrin Lunde i Silje Solberg. Kristin Brejstol i Stine Skogrand će pokušati da zamene Merk i Oftedal na bekovskim pozicijama.

Od Norvežanki se uvek očekuje zlato. Brane titulu od pre dve godine. U prvoj fazu su apsolutni favoriti za tri lake pobede. Slovenke Dragana Adžića i domaćin Austrija bi trebalo da se bore za Top 12. Slovakinje su autsajderi.

20.30: (1,95) Norveška (hendikep -12,5) Slovenija (1,75)

Slovenke su značajno podmladile selekciju. Nema više u reprezentaciji desnog beka Krima Ane Gros. Iz šampiona Slovenije Krim Meraktora dolaze najveći broj reprezentativki. Slovenke su bile 11. u Parizu na Olmpijskim igrama. Osim Grosove boje ove zemlje više ne brane Elizabet Omoregi, Barbara Lazović, Amra Pandžić, Alja Varagić i Tamara Masar.

GRUPA F (INSBRUK): Holandija, Nemačka, Island, Ukrajina

Holanđanke su u padu posle zlata na Svetskom prvenstvu u Kumamotu 2019. godine. Došlo je do podmlađivanja selekcije. Šveđanin na klupi Lala Henrik Signel je neočekivano precrtao za EP legendarnu Estevanu Polman, kao i desnog beka Lauru Van den Hejden. Ipak, i dalje je to selekcija koja bi trebalo uz Nemačku da se plasira u Top 12 i da se bore za polufinale. Lale i dalje predvode Luis Abing, Anđela Maleštajn, Bo van Vetering, Larisa Nuser...

Nemice su veoma jake. Selektor Markus Gojgiš ima većinu reprezentativki iz domaćih klubova, uz nekoliko internacionalki, kao je što levi bek Ferencvaroša Emili Belk, Anika Lot i Katarina Filter iz Bresta, Alina Grijsels iz ĆSM Bukurešta i Julija Majdof iz rumunske Ramnice. Na prethodna dva Evropska prvenstva sedma mesta, sada bi mogla ova selekcija i da naprave korak napred. Islanđanke i Ukrajinke teško mogu da pariraju ovim dvema selekcijama.

Utakmice Srbije možete da gledate na RTS-u, dok sve ostale mečeve pratite na kanalima Arene Sport.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE – 1. KOLO

Četvrtak

GRUPA A

18.00: (1,75) Mađarska (hendikep - 12,5) Turska (1,95)

20.30: (1,80) Švedska (hendikep -14,5) Makedonija (1,90)

GRUPA C

18.00: (1,35) Španija (8,50) Portugalija (4,00)

20.30: (1,05) Francuska (18,0) Poljska (13,0)

GRUPA E

18.00: (1,10) Austrija (14,0) Slovačka (9,00)

20.30: (1,95) Norveška (hendikep -12,5) Slovenija (1,75)

Petak

GRUPA B

18.00: (2,95) Rumunija (8,50) Češka (1,55)

20.30: (1,40) Crna Gora (8,50) Srbija (3,60)

GRUPA D

18.00: (1,15) Švajcarska (12,0) Farska Ostrva (6,75)

20.30: (1,03) Danska (20,0) Hrvatska (16,0)

GRUPA F

18.00: (1,85) Holandija (hendikep -12,5) Island (1,85)

20.30: (1,80) Nemačka (hendikep -11,5) Ukrajina (1,90)

***kvote su podložne promenama



tagovi

EP za rukometašiceKatrin LundeŽenska rukometna reprezentacija DanskeŽenska rukometna reprezentacija Crna Goraženska rukometna reprezentacija Norveškeženska rukometna reprezentacija Srbije

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara