Anđela Janjušević i Uroš Bregar (©EHF/Kolektiff)
Anđela Janjušević i Uroš Bregar (©EHF/Kolektiff)

Tri godine tapkanja u mestu, agonije i logično pitanje – da li je Bregar završio misiju?

Vreme čitanja: 7min | sre. 04.12.24. | 08:34

Vreme je za podvlačenje crte, šta je slovenački stručnjak doneo ili nije Srbiji? Na četiri velika takmičenja pet pobeda i 13 poraza, a učinak je još gori ako izuzmemo debitantsko SP 2021. godine u Španiji

Da li je Uroš Bregar jedini krivac za posrtanje ženske rukometne reprezentacije Srbije? Odgovor je, naravno, ne!

Da li se sa slovenačkim stručnjak na kormilu vidi svetlo na kraju tunela? Odgovor je, nažalost, opet ne.

Izabrane vesti

Može li da nastavi da obavlja funkciju koju je dosad obavljao? To pitanje će uskoro da bude goruće na Tošinom bunaru.

Novo rukovodstvo RSS-a moraće da se pozabavi malo i ženskim rukometom. Vreme je i da ono dođe na red. Što se tiče muškaraca, pitanje je dana kada će Boris Rojević i faktički biti smenjen. Od 1. jula naredne godine je dogovoren poznati Španac Raul Gonzales, trenutno trener francuskog šampiona i jednog od najbogatijih klubova na svetu Pari Sen Žermena. Videćemo kome će pripasti vruć krompir na proleće da vodi Orlove u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, pošto nas neće biti na SP narednog meseca u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj.

Zanimljivo je da recimo dame nemaju sportskog direktora i koordinatora svih selekcija kao što imaju muškarci u vidu nekadašnjih reprezentativaca Mladena Bojinovića i Rastka Stojkovića.

Uroš Bregar je na kormilu Srbije tri i po godine. Stigao je na klupu posle uspešnog perioda od četiri godine kada je tim vodio iskusni Ljubomir Obradović. Zenit je dostignut u Kumamotu 2019. godine, kada je osvojeno šesto mesto na svetu, a malo je falilo da Srbija izbori i borbu za medalju. Posle kraha u Đeru na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre u Tokiju početkom 2021. godine došlo je do očekivanog razlaza sa nekadašnjim trenerom Crvene zvezde i Partizana.

Slovenački stručnjak je imao sjajan početak. Srbija je izborila plasman na SP 2021. u Španiji gde smo bili odlični 12. Pobeđene su čak tri selekcije iz Evrope, koje su sada mnogo bolje od nas i koje su u Top 12, a to su Poljska, Crna Gora i Slovenija, pružen je žestok otpor Francuskoj (19:22), dok je jedino Rusija bila druga dimenzija i ubedljiv poraz (22:32) u prvoj fazi takmičenja nije se mogao izbeći.

Stigao je Bregar za kormilo u teškom trenutku, smena generacija je bila u toku. Andrea Lekić, naša najbolja rukometašica u poslednjih petnaestak godina je posle EP 2020. i teške povrede završila reprezentativnu karijeru. Pred SP 2021. godine je i Dragana Cvijić odlučila da je vreme za kraj, a kasnije su redom odlazile i ostale devojke koje su nosile dugo dres s nacionalnim grbom.

Prvi krah dogodio se pre dve godine u Sloveniji. Srbija je poražena u sva tri meča. Doduše, žreb nam je bio paklen, porazi od svetskih supersila Švedske, Danske i domaćina Slovenije. Epilog: pretposlednje mesto na kontinentalnom šampionatu, odnosno 15. pozicija. Samo je Makedonija bila slabija.

Bez Kristine Liščević, Jovane Stoiljković, Jelena Lavko, sestara Kristine Graovac i Tamare Radojević, koje su posle baraža sa Turskom sedam meseci pred SP 2023. odlučile da završe reprezentativnu karijeru, nova, podmlađena selekcija je stigla na SP u Danskoj. Bregar je tamo otišao skoro bez ambicija, šta bude da bude. Očekivanja su bila se se prođe drugi krug, a to nas je vodila pobeda nad Čileankama koje bi i kadetska selekcija naše zemlje dobila.

Kako smo se nadali, tako smo i prošli – pet poraza i pobeda nd Čileom. Početak je bio odličan, dugo smo disali za vratom domaćinu Dankinjama, koje su nas tek u finišu slomile. Usledio je ubedljiv poraz od Rumunije i Nemačke i tesni nespesi od Poljske i Japana i 21. mesto, što je najgori rezultat u istoriji naše zemlje na planetarnoj smotri.

Očekivanja pred ovogodišnje Evropsko prvenstvo u Debrecinu nisu bila velika, ali je ovo bila šansa da se nešto napravi, makar da se izbori jedna pobeda. Sa sva tri poraza i poslednjim mestom u Grupi B Srbiji se smeši da posle dugo godina propusti neko veliko takmičenje jer ćemo u dvomeču baraža narednog aprila biti u slabijem šeširu i dobićemo sigurno jaču selekciju.

Govorio je Bregar pre početka šampionata da smo dobili najtežu grupu, a stvarnost je bila drugačija. Ovo je bila najlakša grupa, sa repezentacijama koje nisu iz svetskog vrha, koje nisu uspele da se plasiraju na Olimpijske igre u Parizu prethodnog leta. Protiv Crne Gore, doduše, sa Bojanom Popović na kormilu, a sada sa novim selektorom Suzanom Lazović i sa oporavljenom Đurđinom Jauković, Srbija je u Debrecinu poražena sa 18:24, dok je u kvalifikacijama dva puta bilo po gol razlike za bronzanu selekciju sa prošlog EP. Rumunija i Češka nisu evropski krem, nisu Top 10. Bilo je šanse u tim utakmicama da se čak i prođe u drugu rundu. Protiv Češke 24:24 i napad, a onda krah i 3:0 Čehinja u finišu, dok smo protiv Rumunki imali +5 i napad na četiri minuta pre kraja prvog poluvremena. Mnogo tehničkih grešaka, napad koji zatajio kad je najvažnije i smušenost i neke početničke greške kao onaj gol Čehinja kod preokreta Srbije i vođstva sa 22:21, kada je Emilija Lazić predala loptu u ruke rivalki koja se odično snašla, bacila se i dala gol, bile su karakteristika Srbije na ovom EP. Momentum je tada prešao na drugu stranu, a levi bek Jeržabkova je bila egzekutor sa dva gola u finišu. Slično je bilo protiv Rumunki, u 42. minutu +3 i penal, a posle promašaje mlade Une Obrenović, kola su krenula nizbrdo u poslednjem meču na EP.

Moglo je više. Moralo je više. Sada sledi analiza. Tri i po godine pod komandom pomoćnog trenera šampiona Evrope Đera, a pomaka ni za milimetar. Poslednja tri velika takmičenja - 11 poraza i trijumf nad „supersilom“ Čileom. Ukupno, od 18 mečeva Bregara na klupi Srbije na četiri velika takmčenja – 13 neuspeha i pet trijumfa. Prosek vadi Svetsko prvenstvo u Španiji 2021. sa četiri pobede i dva poraza.

Šta smo dobili od Srbije na ovom takmičenju? Malo toga... Videli smo bezidejni napad protiv Crne Gore sa tri beka koja su igrala skoro svih 60 minuta. Anđela Janjušević jedina igra na top nivou godinama u Ligi šampiona u dresu Rapida iz Bukurešta. Videli smo veliki potencijal Jovane Jovović koja je hrabro igrala posle skorog preloma nosa. U drugim poluvremenima je skidala masku koja joj je smetala. Očekivalo se više i od Sanje Radosavljević, koja je imala loš dan protiv Crne Gore, kasnije se popravila protiv Češke i Rumunije. Jovana Risović je odlična bila protiv Rumunije i na početku meča sa Crnom Gorom. Bregar je lutao na desnom krilu, na tri meča su tri različite igračice počinjale. I od pivota smo prethodnih godina dobijali više. Mlade snage tek treba da uče. Od Une Obrenović tek treba da dobijemo rukometašicu za velika dela, kao i mladog golmana Tatjane Činku. Teodora Veličković kao najbolji bek Super rukometne lige iz šampionske Crvene zvezde nije mogla mnogo toga da uradi. Nismo imali adekvatnu zamenu za Anđelu Janjušević na desnom beku.

Sve u svemu – tanko, ocena je nezadovoljavajuća. Nije mogla da bude ni mršava šestica, da se prođe nekako ispit. Prvi put je EP bilo sa 24 selekcija, a mi smo 21. Ispred nas su i Farska Ostrva, autonomna oblast Danskog kraljevstva sa jedva 55.000 stanovnika.

(©EHF/Kolektiff)(©EHF/Kolektiff)

Naravno, nije Bregar kriv što Srbija ima slabu ligu, što već u novembru nismo imali predstavnika u Evropi, što nemamo odakle da crpimo igračice za najbolju selekciju. Teški su uslovi za ženski rukomet u Srbiji. Nema novca, baza je mala, odbojka sve uzima, devojčice radije idu na ovaj sport koji je godinama jedan od trofejnijih. Ni Zvezda i pompezno najavljivani projekat čini se da neće da zaživi osim u domaćim okvirima, a najavljivala se u Ljutice Bogdana i Liga šampiona. Železničar iz Inđije u skromnim finansijskim uslovima gradića u Sremu i trener Vlada Šimičić crpe maksimum, Jagodina je u padu, Naisa takođe... Na sve je to mnogo puta upozoravao Bregar, da igračice iz domaćih klubova zaostaju za onim u inostranstvu, da nemaju devet treninga nedeljno, da ne žive profesionalno, da su fizički inferiorne...

Sve su to problemi sa kojima se susretao Bregar, ali kada čak tri velika takmičenje završite na samom dnu, kada imate skor 1-11, a ta pobeda ti je protiv Čilea, onda ne može da se pobegne od odgovornosti. U aprili je Bregar potpisao novi četvorogodišnji ugovor u mandatu prethodne čelnice RSS-a Milene Delić.

Na primeru Borisa Rojevića, pre i Marka Vujina i Aleksandra Brkovića, videli samo da novo rukovodsvo RSS-a ne želi kontinuitet kadrova iz prethodnog saziva. Bregar je bio siguran do ovog Evropskog prvenstva, ali nema sumnje da bi i on mogao u danima koji dolaze, možda i nedeljama, da bude bivši kao i Toni Đerone koji je posle skoro identičnog kraha na EP u Minehnu u januaru otišao posle tri i po godine na kormilu Orlova. I Slovenac je toliko već na klupi Srbije. Možda ima i tu neke simbolike.

Dani odluke su na Tošinom bunaru.

UČINAK UROŠA BREGARA NA VELIKIM TAKMIČENJIMA

SP U ŠPANIJI 2021.

Prva runda

Srbija – Poljska 25:21

Srbija – Kamerun 43:18

Srbija – Rusija 22:32

Druga runda

Srbija – Crna Gora 27:25

Srbija – Francuska 19:22

Srbija – Slovenija 31:25

Ukupno: 12. mesto

EP U SLOVENIJI, MAKEDONIJI I CRNOJ GORI 2022.

Srbija – Švedska 21:27

Srbija – Danska 21:34

Srbija – Slovenija 24:27

Ukupno: 15. mesto

SP U DANSKOJ, NORVEŠKOJ I ŠVEDSKOJ 2023.

Prva runda

Srbija – Danska 21:25

Srbija – Rumunija 28:37

Srbija – Čile 30:16

Druga runda

Srbija – Poljska 21:22

Srbija – Nemačka 21:31

Srbija – Japan 20:22

Ukupno: 21. mesto

EP U MAĐARSKOJ, AUSTRIJI I ŠVAJCARSKOJ 2024.

Prva runda

Srbija – Crna Gora 18:24

Srbija – Češka 24:27

Srbija – Rumunija 25:27

Ukupno: 21. mesto


tagovi

EP za rukometašiceUroš Bregarženska rukometna reprezentacija Srbije

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara