.jpg.webp)
Sferopulosov čas na temu: Reakcije odbrane i napada u različitim pik'n'rol situacijama
Vreme čitanja: 5min | pet. 04.07.25. | 13:00
Strateg Crvene zvezde iskoristio je LED teren kao veliki ekran kako bi pokazao različite situacije igre iz pika tokom sezone, a sa njim govorio je i njegov asistent Vasilis Jeragotelis
(Od izveštača Mozzart Sporta iz Atine)
Darko Rajaković je svojim predavanjem izazvao pravu reakciju trenera i studenata, a nedugo pošto je završio svoje izlaganje, na teren OAKA Arene izašao je strateg Crvene zvezde Janis Sferopulos, u društvu svog asistenta Vasilisa Jeragotelisa. Dok su oni govorili, ostatak stručnog štaba Crvene zvezde posmatrao je sve iz prvog reda.
Izabrane vesti
Grčki stručnjak održao je čas na temu "Šuterske akcije - odbrana i napad", odnosno kako ekipe reaguju u obe faze kroz različite varijante pik'n'rol igre. Sve kroz stvari koje je spremao, trenirao i radio sa košarkašima Crvene zvezde kroz sezonu.
Za početak predavanja se kratko predstavio kolegama i ukazao na to da sa Vasilisom Jeragotelisom sarađuje preko 12 godina, zbog čega više nemaju samo odnos trener-asistent, već prijateljski i partnerski odnos u poslu.
“Mnogo je važno kako se postavi blok, kakav ugao pravi igrač koji postavlja blok, jer cilj da se napravi što bolja pozicija za našeg šutera da dobije loptu u što boljoj poziciji da napadne koš iz driblinga ili šuta. Igrač koji postavlja blok mora da bude niže, šireg stava i čvršći u kontaktu, kako bi svom saigraču otvorio veći prostor za istrčavanje i prijem lopte“, počeo je trener Crvene zvezde.
Fokusom je bio na odbrani i koji su mali detalji koji prave razliku.
“Pritisak defanzivca na loptu je mnogo važan. Ako imamo dobar pritisak, lakše je ostatku odbrane da reaguje na akciju napada. Aktivan pritisak na loptu je naše pravilo u timu i ono mora da se poštuje. Tako odbrana pobeđuje, iako napad ima prvi korak. Kao što je trener Darko maločas rekao, ideja odbrane je da napad izbaci iz zone komfora, odnosno da ga natera da igra ono što nije bilo planirano u primarnom napadu“.
Takođe, govorio je i o situacijama koje napad čine kvalitetnijim.
“Ne možeš da budeš uspešan ako nemaš pravu ideju, prave uglove, reakciju... Moraš da budeš spreman da reaguješ, da se adaptiraš. Ako odbrana ne reaguje na prvi korak napada, ispada. Opet, napad mora da se adaptira na različite situacije iz odbrane. Ako se defanzivac postavi na liniju dodavanja, napadaš ga driblingom. Ako ga fintiraš driblingom na jednu stranu, menjaš smer i otvaraš sebi koridor za dodavanje“.
Sferopulosov pomoćnik Vasilis Jeragotelis izneo je zaključke o tome kako se brani blok.
“U istrčavanju iz blokada jako je važno prepoznati situacije, odnosno da u komunikaciji sa svojim saigračem komunicirate o tome da li ići preko ili ispod blokade. Ako istrčavate preko blokade, bitno je da nadoknadite zaostatak za svojim napadačem tako što ćete istrčati brzo za njim i naterati ga da primi loptu što dalje od koša. U slučaju kada se ide ispod bloka, centar odbrane mora da otvori prostor saigraču, prečicu da istrči i tako nadoknadi izgubljeni prostor za svojim napadačem. Ruke moraju da budu aktivne, da se isprati linija dodavanja i natera napad da na teži način podeli loptu“.
Benefit koji pruža LED teren je mogućnost konektovanja tablet uređaja na sam teren, što je Janis Sferopulos iskoristio da prisutnima pokaže različite varijante napada iz pika ekipe Crvene zvezde tokom prošle sezone, ali i kako odbrana reaguje na kretnje ofanzivne petorke. Takođe, kroz mogućnost 'crtanja' po ekranu kolegama i studentima mogao je bliže da objasni koje su bile njegove tendencije u obe faze igre kroz sezonu i kroz različite vidove pik'n'rol igre, između ostalih 'Post out', 'Stagger screen', 'Drag screen', 'Elbow', 'Step Up Pick and Roll'... Sve kroz primere iz utakmica Crvene zvezde i kretnji spoljnih i unutrašnjih igrača.

Zatim se prešlo na pitanja studenata i trenera... Prvo - kako biste igrače učili da promene ugao blokade, pogotovo mlađe centre kako ne bi pravili faul u napadu?
“Oni na početku ne razumeju u potpunosti sve pogodnosti postavljanja blokada. Najjednostavnija stvar je da se napada defanzivac kome postavljate blok. Ako ga udarite, to je faul u napadu. Dovoljno je samo napraviti korak u stranu, kada vaš saigrač promeni smer kretanja, imaš dovoljno vremena da napraviš novi blok kako bi tvoj saigrač mogao da primi loptu i napadne. Lično, volim da centar napravi zadnji pivot“.
Dinamika između vas i vašeg pomoćnika, da li to koristite u stalnom radu tokom sezone?
“Ako radimo kao što smo danas, suštinski ne. Ali, ako se spremamo za trening i nas dvojica spremamo različite stvari, ja napad, on odbranu, onda radimo na sličan način. Takođe, koristim i svoje druge pomoćnike. Svi učestvuju u akciji, kada govorimo, recimo, o stvarima koje želimo u odbrani ili napadu. Ima i dana kada ja govorim o odbrani, a ostali pomoćnici se spremaju za napadačke situacije. Imamo takvu vrstu organizacije i rada. Naš sistem je takav da, kada se spremamo za napad, pričamo samo o napadu. Kada želiš da igraš najbolji napad, moraš da igraš protiv najjače odbrane. To stalno govorim igračima, jer tako dižu svoj nivo igre“.
Kada pripremate utakmicu, koliko se posvetite vašoj odbrani i onom što vi želite, a koliko odbrani protivnika, odnosno kako da se adaptirate na ono što vam rival postavi?
“Odlično pitanje. Obično, kada radimo na našoj odbrani, radimo ono što mi hoćemo. Ali, kada spremamo odbranu i moramo da prilagođavamo naš napad njihovoj odbrani, onda se posvetimo i protivničkoj odbrani. Ako, recimo, protivnik koristi ’top-lock’ odbranu, onda igračima damo dve-tri opcije kako da je reše i to vežbamo. Počinjemo sa lakšim vežbama, na polovini terena, pa onda ’pet na nula’ preko celog terena i za kraj ostavljamo igru pet na pet“.
Završnu reč imao je Vasilis Jeragotelis, sa naglaskom na defanzivu.
“Najčešće su šuteri ’meki’ i onda kroz odbranu mi moramo da budemo čvrsti, maksimalno agresivni na njima. Kada pripremamo odbranu, onda koristimo jednu do dve opcije, jer ne želimo da naši igrači previše razmišljaju. Ako previše razmišljaju, to usporava brzinu njihove reakcije. Moramo da im podjednostavimo stvari što više, kako bi u odbrani bili što čvršći. Volimo da učimo igrače kako da rade stvari na pravi način, ali i kako da reaguju kada se dogodi greška. Greške se često dešavaju i treba biti spreman da se reaguje na pravovremeni način“.
Predavanje je završeno uz veliki aplauz svih prisutnih, uz očigledno zadovoljstvo onim što su mogli da vide i čuju od dvojice trenera.
tagovi
Obaveštavaj me

