Kuda ide srpski ženski rukomet?
Vreme čitanja: 3min | sre. 20.11.24. | 17:46
"Zaostajemo na Balkanu u fizičkoj pripremljenosti i brzini. Zvezda u septembru ne pusti igračice za EHF nedelju, o onda ode u Nemačku i izgubi sa 15 golova razlike”, rekao je selektor Uroš Bregar
Pre više od godinu i po, kada su se od dresa Srbije opraštale Jovana Stoiljković, Kristina Liščević, Jelena Lavko i sestre Kristina Graovac i Tamara Radojević, selektor rukometašica naše zemlje Uroš Bregar je zavapio:
Izabrane vesti
„Imamo igračice koje će da zamene ovih pet koji se opraštaju od reprezentacije, ali je put težak. U poslednje vreme pratim više srpski sport. Vidim da Zvezda i Partizan u košarci imaju odlične rezultate, da imaju velike budžete. To je potrebno i u rukometu, da nađemo nekog sponzora koji bi uložio 300.000 do 400.000 evra, da probamo da napravimo neki ozbiljan klub. Moram da se zahvalim trenerima koji rade u Srbiji. Znam u kako teškim uslovima rade. Potrebno je da jedna reprezentativka ima osam do devet treninga nedeljno u klubu. Koliko njih ima to ovde? Da ne pričam da treba da ima i nutricioniste, kondicionog trenera, video analizu, psihologa... Samo tako možemo da podignemo rukomet u Srbiji“, rekao je Bregar 11. aprila prošle godine.
Na istom mestu godinu i po kasnije u Hotelu M, na konferencije za medije pred Evropsko prvenstvo koje kreće 28. novembra, isto je ponovio slovenački stručnjak, da igračice koje brane boje srpskih klubova kaskaju za onim koje igraju u inostranstvu.
“Očekivao sam od rukometašica koje igraju u Srbiju veću želju i volju da napreduju. Nisam zadovoljan u tom segmentu, tu sam naišao na probleme. Ono što je nedostatak na Balkanu su fizička spremnost i brzina i u tome zaostajemo. U septembru sam hteo da probam protiv Holandije igračice iz srpskih klubova, a onda je bio taj problem sa Zvezdom. Nije pustila igračice, spremala se za Nemačku, otišla je u Blomberg i izgubila sa 15 golova razlike”, rekao je slovenački stručnjak.
Prvi deo je sezone, kraj novembra, a naših klubova nema u evropskim takmičenjima. Crvena zvezda je prošle sezone najavila veliki evropski projekat, ali ništa od toga.
“Samo Srbija u regionu nema klub na koji će i reprezentacija da se oslanja. Sada, da li treba jedan klub ili više njih, ali nam očigledno to fali za veće ambicije, bolje rezultate. Nisam do kraja uspeo da implementiram svoj sistem. U odnosu na to kada sam došao u reprezentaciju pre tri i po godine, sada su tu samo četiri igračice, Jovana Risović, Sanja Radosavljević, Anđela Janjušević i Marija Petrović. Znamo da nema uslova za igračice u Srbiju. Sa 16 godina moraju da imaju bar sedam treninga. Ne možemo da radimo kao Francuska ili Holandija koja ima akademiju gde igračice tamo rade do ponedeljka do petka, pa onda odlaze u klubove. U Mađarskoj, gde sada radim, postoje četiri akademije. Hvala trenerima koji rade u Srbiji, znam koliko im je teško, ali su nam potrebni uslovi, ulaganja… Moramo da težimo možda nekoj zajedničkoj ligi na Balkanu, kao ABA liga u košarci”.
I Bregar je samokritičan, kaže da nije zadovoljan rezultatima u svom troipogodišnjem mandatu, ali da ima pomaka.
“Mislim da ovo reprezentacija nije toliko mlada, koliko je neiskusna. Nisam zadovoljan rezultatima, ali bilo je utakmica gde sam video da reprezentacija napreduje, da može mnogo bolje, kao u mečevima sa Japanom, Poljskom”…
Izbor urednika
Krajem septembra bio je opet haos u ženskoj selekciji. Zvezda nije pustila četiri svoje igračice za EHF nedelju i dvomeč sa Holandijom, a to su Aleksandra Stamenić, Teodora Majkić, Teodora Veličković i Tijana Simić. Rukometni savez Srbije je prvo najavio disciplinski postupak protiv ovih igračica i kluba, pa je kasnije odustao od toga i izbrisao sa sajta RSS-a saopštenje. Zanimljivo, sada je za Evropsko prvenstvo od tog kvarteta osvajača duple krune pozvana samo levi bek Teodora Veličković.
Bregar kaže da nema bojkota Zvezde, jer u suprotnom ne bi zvao Veličkovićevu. O možda iznenađenjima na spisku, Slovenac je istakao da je to zbog takičkih zamisli.
“Procenio sam da Teodora Majkić i Tamara Mandić, koje su igrale u prethodnom periodu, ne bi mogle dobro da odigraju u odbrani, pa su druge igračice dobile prednost”.
Na spisku su čak četiri pivota.
“Odbrana je uvek ključ uspeha. Fizička sprema naših pivota nije na top nivou, pa mi treba više opcija kako bih mogao da češće menjam, držim tempo. Rukomet se ubrzao, pa su mi potrebne igračice koje će da igraju u oba pravca”, zaključio je Bregar.