Francuski šmek struke u službi procvata japanske odbojke
Vreme čitanja: 4min | uto. 26.11.24. | 16:34
Samuraji posle Filipa Blana angažovali njegovog sunarodnika Lorana Tilija
Pokušavao je Japan godinama da dođe u situaciju da se ravnopravno suprostavi odbojkaškim velesilama u muškoj konkurenciji. Tragao je ujedno i za pravim strategom koji bi mogao da ga vrati na staze starog uspeha iz 1960-ih i 1970-ih. Učešće na planetarnim šampionatima uglavnom nije bilo upitno, dok je uvek nedostajao konkretniji učinak na Olimpijskim igrama posle bronzane (1964), srebrne (1968) i zlatne medalje (1972).
Novi procvat nacionalnog tima je i počeo dolaskom francuskog stručnjaka Filipa Blana pre sedam leta. Iako je prvobitno "isključivo" asistirao šefu struke Juičiju Nakagaičiju, imao je daleko veća zaduženja nego što je i imenovanje na datu poziciju podrazumevalo. Čekao se samo i trenutak kada će iskusni trener zvanično da bude predstavljen kao selektor. Ono što je bilo očekivano se i dogodilo na prelasku između 2021. u 2022.
Izabrane vesti
Predani rad počeo je vremenom da daje rezultate. Osim visokog plasmana na azijskom kontinentu, koji je nekako bio i obavezajući, Blanov uticaj se uvideo i u drugim takmičenjima. Najveća dostignuća u sedmogodišnjem mandatu napravljena su u Ligi nacija. Krenuo je sa skromnim 12. mestom u 2018, da bi potom čekirao desetu, 11. i petu poziciju u predstojećim izdanjima. Naredni iskorak je ostvaren na poslednjim finalnim turnirima održanim u Poljskoj. Prvo je osvojeno istorijsko bronzano odličje u Gdnjasku, zatim i srebrno u Lođu.
Daleko značajniji bio je povratak na najveću sportsku smotru. Samuraji su posle Igara u Pekingu 2008. na kojima su priču završili u grupnoj fazi bez ijedne pobede, propustili London i Rio de Žaneiro 2012. i 2016. Delimično je i dodeljeno domaćinstvo omogućilo da ponovo budu deo elite u Tokiju 2021, a u međuvremenu i Parizu 2024. Na oba takmičenja dogurali su do četvrtfinala, ali je možda i najveća žal ostala posle šokantnog poraza od Italije u prestonici Francuske. Vodili su tada Blanovi izabranici sa 2:0 u setovima i čak 24:21... Na kraju su Azurima i dozvolili preokret i trijumf u taj-brejku - 17:15.
MVP by Mozzart Sport: GLASAJ ZA NAJBOLJE SRPSKE SPORTISTE
S druge strane, Japan se posle izostanka sa planetarne scene u Poljskoj 2014, dokopao vize za nastup na svetskom nivou u Italiji i Bugarskoj (2018). Na povratničkom prvenstvu je stao u preliminarnoj fazi, mada je malo nedostajalo da se izbori i za drugi krug. Proteklo koje je održano u Poljskoj i Sloveniji 2022. samo je nagovestilo da su apetiti porasli. Kako se karta za osminu finala nije dovodila u pitanje, kao nagradu je dočekao megdan sa Trikolorima. Zanimljivo je da je i tada posustao u odlučujućoj deonici, posle neverovatne borbe na razliku - 16:18.
Proverenom kormilaru pogodovalo je i roster. Polako je stasala talentovana i sjajna generacija predvođena Jukijem Išikavom, Judžijem Nišidom, Kentarom Takahašijem, Ranom Takahašijem, Masahirom Sekitom, Tomohirom Jamamotom...
Međutim, eliminacija u Parizu označila je i rastanak Blana i Japana. Epilog nije predstavljao iznenađenje, pošto je sada već bivši selektor pre puta na Olimpijske igre najavio oproštaj.
"Uvek postoji mogućnost da se reprezentacija unapredi. Takmičenje u Francuskoj je moja poslednja trka. Kada sam morao da donesem odluku u periodu između decembra 2023 i januara 2024. godine, Savez nije bio spreman da mi ponudi bilo šta za budućnost", istakao je Blan.
Krovna organizacija je i povukla potez o kojem se dugo spekulisalo. Izbor je ponovo pao na Francuza. Zanimljivo baš na Lorana Tilija, koji je sa Galskim petlovima osvojio olimpijsko zlato u Tokiju. Kuriozitet je da je trofejni stručnjak zamenio Blana i na prethodnom poslu 2012. Podsećanja radi, iskusni trener je uskočio na mesto sunarodnika u otadžbini posle njegove vladavine od 11 godina na klupi nacionalnog tima.
Tili je za nešto manje od deceniju bio najbolji i u Svetskoj ligi, Ligi nacija, na tlu Starog kontinenta... Da li će i u novom reprezentativnom angažmanu da bude podjednako uspešan, odgovor će verovatno i dati period do 2028. Ne postoji nedoumica da li je i pravo rešenje. Besprekorna odbojkaška biografija sugeriše da u konkurenciji i nije bilo boljeg kandidata. Problem može samo da predstavlja oproštaj pojedinih uzdanica. Doduše, možda se njegovim parafom naprasno i promene planovi i razmišljanja.
A da mu motivacije ne manjka, primetno je i po prvom obraćanju...
"Veoma sam počastvovan i osećam veliku odgovornost prema projektu. Izazov nije lagan, ali verujem da reprezentacija ima svetlu budućnost. Uzdam se u snagu, iskustvo i kvalitet japanskog tima, kao i moju jedinstvenu vrednost na međunarodnim takmičenjima. Jedva čekam da krenem u novu avanturu", prokomentarisao je Tili.