Odbrana je Zvezdin pokretač! Samo dve pobede nakon 80 primljenih poena
Vreme čitanja: 5min | čet. 16.01.25. | 09:49
Mada je lako reći da svaki put treba defanzivno zalaganje da bude na granici mogućnosti, na delu to nije tako lako izvodljivo i oscilacije u svakom pogledu su, objektivno, normalna pojava
Provlači se u društvu s vremena na vreme ta misao, koju je Aleksandar Đorđević tokom selektorskog mandata na klupi Srbije voleo da naglašava, kako napad dobija utakmice, a odbrana donosi titule. Iako su moderni košarkaški tokovi postali takvi da se zbog ofanzivnog dela neretko zapostavljaju defanzivni zadaci, praksa i dalje pokazuje da je u genu šampionskih timova zaštita vlastitog koša i dalje jedan od, ako ne i najvažniji aspekt.
Crvena zvezda je posle godina tumaranja po evroligaškim hodnicima bez prave ideje ove godine konačno istakla ozbiljnu kandidaturu za jednu od pozicija koje vode u doigravanje, možda i one koje donose prednost domaćeg terena. I svemu tome razlog je timska odbrana koju su crveno-beli pod komandom Janis Sferopulosa, inače stručnjakom koji mnogo pažnje i vremena posvećuje ovom aspektu košarke, razvili i usavršili tokom prethodnih sedmica i meseci.
Izabrane vesti
Ovogodišnja Evroliga je takva da bismo mogli da gledamo dramu bukvalno do poslednjeg zvuka sirene u 34. kolu, kako bismo dobili ne samo konačan raspored na tabeli već pre svega listu učesnika plej-ofa i plej-ina. U Zvezdinom slučaju pobeda nad Fenerbahčeom mogla je da znači dolazak na treće mesto - zbog boljeg međusobnog učinka protiv Monaka koji je izgubio od Bajerna - dok ga je poraz doveo u grupu od pet klubova sa skorom 12-9 - plus Pariz koji je na 12-8 zbog utakmice manje - pa timovi poput Žalgirisa, Partizan Mozzart Beta i Anadolu Efesa vrebaju kao prvi pratioci ispod crte.
Razlog Zvezdinog jučerašnjeg neuspeha vrlo je jednostavan i to je još na poluvremenu isticao Janis Sferopulos - odbrana je bila ispod svih standarda. Probao je grčki strateg nešto da promeni u defanzivnom pristupu, ali kako i sam reče na konferenciji za novinare kasnije, igrači Šarunasa Jasikevičijusa tačno su znali kako da napadnu svaki tip Zvezdine odbrane. To se zove priprema do najsitnijih detalja.
Fenerbahče je u Beogradu ukazao ostalima kako može da se razotkrije Zvezdina taktika i gde su slabe tačke koje, realno, svaki tim ima. Opet, stručni štab Crvene zvezde je u zaključnih petnaestak minuta utakmice pokazao da i u krajnje nepovoljnim situacijama može da se izazove reakcija koja je, uostalom, doprinela da se ne pretrpi debakl pred svojim navijačima.
Napadački Crvena zvezda u tim momentima nije bila ni najmanje sporna jer su Ajzea Kenan i Kodi Miler Mekintajer pokrenuli ostale, iz drugog plana pojavili su se Luka Mitrović i Ognjen Dobrić pa je realizacija bila u željenom tonusu. Problem je bio u tome što su ne samo u reketu, već u celom polju oko linije 6,75 metara i dalje duvali jaki vetrovi. Zvezda apsolutno ništa nije mogla da odbrani. I ne samo to, Fenerbahčeovi košarkaši izgradili su za ovaj nivo košarke previše otvorenih pozicija iz kojih su pogocima hranili ego, posle čega je samo čudo moglo da spasi crveno-bele. To se čudo zamalo dogodilo, mada je za isto ponovo nedostajala za oktavu bolja, agresivnija, čvršća odbrana. Da je tako bilo, teško bi Fenerbahče ubacio 17 trojki uz skoro 50 odsto preciznosti i premašio svoj prosečni napadački učinak za gotovo 17 poena, odnosno skoro 40 poena u odnosu na prošli duel sa Zvezdom.
GLEDAJ EVROLIGU I KLADI SE UŽIVO
Sve ima svoje zašto i zato. Nije ni realno porediti okršaj iz oktobra sa ovim pre svega zato što je razmak veliki. U tri meseca stalo je na desetine utakmica, povrede, okolnosti su drugačije i između ostalog forma sa kojim se ušlo u jučerašnji košarkaški obračun. Fenerbahče je konačno zapalio iskru timskog napada, kliknuli su igrači među sobom, a povratnički evroligaški debi Erika Mekoluma uz oporavak Artursa Žagarsa doneo je dosta toga korisnog ekipi. Zvezda je u odsustvu Nemanje Nedovića i Majka Dauma, uz osetni izostanak Džoela Bolomboja koga je Fenerova odbrana potpuno isključila iz utakmice stalnim udvajanjem - bilo je situacija i kada bi se trojica defanzivaca obrušili na centra Zvezde - ostala bez značajnih poena u rukama, potrebnih za borbu, narodski rečeno, na poen više.
To što je Zvezda doživela poraz ne mora da bude ništa ozbiljno, ako se iz istog izvuku pouke i krene dalje. Uprkos velikom napadačkom potencijalu, Zvezdina prepoznatljivost u evropskim okvirima nije u broju obačenih poena, već u tome koliko protivniku ne dozvoljava da se razmaše u njenom reketu. To je uostalom ono po čemu je autentična srpska košarka i voljni momenat nam je usađen u košarkaški DNK.
Još jednom se i u praksi videlo koliko Crvena zvezda može da pati kada odbrana nije na očekivanim visinama. Gledajući samo ovu sezonu, crveno-beli su dobili tek dve utakmice ako bi protivnik ubacio bar 80 poena. Bilo je to na gostovanjima Virtusu u Bolonji (94:87) i Monaku u Kneževini (98:90). S tim da je Crvena zvezda u oba slučaja imala izuzetno inspirisane pojedince u napadu koji su u kontinuitetu doprinosili napadačkoj igri, čime bi se pokrili nedostaci u odbrani. Protiv Virtusa su to bili Ajzea Kenan, te Luka Mitrović i Filip Petrušev, a Monaka opet Petrušev i sada Kodi Miler Mekintajer. Još važniji je detalj da je Crvena zvezda u obe utakmice bila makar u egalu ili tesnoj trci, protiv Fenerbahčea to nije bio slučaj i gosti su najveći deo drugog poluvremena bili u dvocifrenoj prednosti, sa maksimalnih +16 pre nego što je Kenan uspeo da spreči da se duel pretvori u nabijanje razlike.
Dovoljno je samo pogledati listu Zvezdinih uspešnih pohoda pre jučerašnjeg poraza. Pariz je bio sveden na 69, Baskonija i Makabi na po 73, a Barselona na 74 poena. Ranije je Olimpijakos bio spušten na 73 poena. Opet, u Zvezdinim skorijim porazima je Efes ubacio 89, Armani 101, Partizan Mozzart Bet 89... U svemu tome izuzetak je gostovanje Asvelu kada je Zvezda primila 77 poena, ali uz jednu od najslabijih šuterskih večeri - oko 40 odsto uspešnosti iz igre - ispuštena je dobra prilika za brejk.
Mada je lako reći da svaki put treba defanzivno zalaganje da bude na granici mogućnosti, na delu to nije tako lako izvodljivo i oscilacije u svakom pogledu su, objektivno, normalna pojava. Umor se osetio još protiv Dubaija, a vidljiv je bio i protiv Fenerbahčea. Sada Zvezdin stručni štab treba da bude proaktivan i nađe rešenje za novonastalu situaciju. Nemoguće je oporaviti igrače za još jednu fizički zahtevnu utakmicu u manje od 48 sati, ali da se ne bi pretrpeo još jedan poraz koji bi dalje zakomplikovao planove, Zvezdi je potrebna reakcija.
Monako nije među četiri u Evroligi slučajno, pa tako i Zvezda treba da razmišlja, ako želi da ostane u krugu najozbiljnijih kandidata za direktan plasman u četvrtfinale.