Koliko je pobeda Crvenoj zvezdi potrebno za plej-of, a koliko za plej-in?
Vreme čitanja: 6min | pet. 27.12.24. | 09:40
Crveno-beli večeras igraju na terenu direktnog rivala za ulazak među šest najboljih
Gostovanjem Barseloni u Blaugrani (TV Sportklub, 20.30) za košarkaše Crvene zvezde počinje drugi krug Evrolige za takmičarsku 2024/25. Skor 9-8 za deo navijača nije bio dovoljno dobar i možda su crveno-beli mogli bolje, ali ne treba da se zaboravi da uvek može i lošije. Kako je izjednačen najbolji učinak posle 17 kola, Crvena zvezda sa solidnom dozom optimizma ulazi u drugu polovinu evroligaške sezone, jer teoretski ni vrh tabele nije tako daleko. Doduše, ni 15. mesto koje trenutno drži Baskonija, što crveno-belima treba da posluži kao dodatna opomena da opuštanja ne bi trebalo da bude ni u jednom trenutku...
Gledajući stanje na tabeli, susret Barselone i Crvene zvezde označen je kao okršaj direktnih rivala za ulazak u plej-of jer imaju identičan skor. A, koliko je prethodnih sezona trijumfa bilo potrebno da bi se govorilo o ulasku među šest najboljih ili, što je slučaj od prošle godine, ostanak među deset što bi dalo mogućnost da se kroz plej-in obezbedi jedna od poslednje dve ulaznice za Top 8?
Izabrane vesti
Ako pogledamo stanje u poslednje tri, za ovu komparaciju merodavne sezone donja granica bila je 17 recki i to bi donelo 10. mesto. Tako je bilo na kraju ligaške faze 2023/24 i 2022/23. Recimo, u takmičarskoj 2020/21, prvoj kovid sezoni, Baskonija je na desetom mestu završila sa 18 pobeda! No, ne treba da se zaboravi da je samo prošle godine postojao plej-in kao dodatni vid takmičenja, odnosno da je tada potencijalni krug učesnika plej-ofa proširen za još dve pozicije... Što se tiče šestog mesta, poslednjeg koje po današnjim standardima omogućava direktan prolaz u narednu fazu, dosadašnja praksa glasila je da bez 20 pobeda ne može da se računa na tako visok plasman. S tim da se kroz primere prošle i sezone 2020/21 jasno vidi da ni 20 trijumfa ne znači da ćeš sigurno biti makar šesti. Te 2021. Real Madrid, Fenerbahče i Zenit su delili isti odnos, pa je odlučivao međusobni skor u mini-tabeli. U prošlom izdanju Evrolige, Fenerbahče je na osnovu prednosti naspram Makabija izbegao plej-in iako su oba tima bila na po 20-14. Partizan Mozzart Bet je pre dve sezone bio na pomenutom skoru (20-14) i bio je šesti, a mogao je da bude i peti da je imao bolji međusobni odnos sa Ponosom Izraela.
Koliko bi sada 'granice' na tabeli mogle da se promene? Ne mnogo, iako bi ovo mogla da bude najneizvesnija sezona od uvođenja postojećeg formata. Ali, o tome je sada gotovo nemoguće pričati jer niko ne može da pretpostavi ko bi mogao da završi na vrhu i sa kojim učinkom... Zato bi Crvenoj zvezdi svaka pobeda mogla da bude zlata vredna, kako bi se posle 2016. godine prvi put otišlo bar u predvorje četvrtfinala ili ostvario najbolji rezultat u klupskoj istoriji kada govorimo o Evroligi.
Sve su to misli koje se sigurno motaju po glavama košarkaša Crvene zvezde, ono što je trenutno važno jeste gostovanje Barseloni. Uprkos pobedi u derbiju koja je donela skok na prvo mesto, crveno-beli nisu u baš najboljem raspoloženju krenuli put Katalonije. Sve je veći broj izostanak iz ovih ili onih razloga, pa tako pored još nedovoljno spremnog Džona Brauna zbog povreda nema Branka Lazića, Miloša Teodosića i Ognjena Dobrića, dok je Uroš Plavšić ostao u Beogradu kako bi završio papirologiju pred transfer u Bešiktaš na pozajmicu. Muka Janisa Sferopulosa dodatno je veća iz razloga što Rokas Giedraitis nije mogao da trenira pred let za Barselonu, s tim da se očekuje da bude u sastavu i pomogne saigračima.
"Nemamo pet igrača na raspolaganju, neki su povređeni, neki bolesni. Pokušaćemo da uradimo najbolje. Igramo protiv tima koji igra dobro na svom terenu. Borićemo se koliko možemo i držaćemo se našeg plana. Poštujemo Barselonu, ali smo sada mi najvažniji. Imam jedanaest igrača ovde. Znamo kako igraju, analiziramo, vežbamo i uradićemo najbolje. Svaka utakmica je različita", rekao je Sferopulos pre odlaska na avion.
Ekipa Đoana Penjaroje je nakon proslavljenog Božića spremna za drugi krug, s tim da i ona ima svojih problema. Niko Laprovitola izgubljen je do kraja sezone, dok su Čimezi Metu i Raul Neto nedovoljno spremni, ali bi prema izveštajima španskih novinara mogli da dobiju po nekoliko minuta protiv Crvene zvezde. Obojica su poslednji trening pred utakmicu odradili bez problema i dobili su od doktorskog tima zeleno svetlo da se nađu u protokolu i sve ostalo je samo pitanje toga koliko će brzo da uhvate potreban ritam. Metu nije igrao dva meseca, dok je Neto proveo samo četiri minuta na terenu protiv Real Madrida pre nego što se povredio.
Obojica su suštinski važne karike u taktičkom lancu Đoana Penjaroje. Metu je direktna zamena za Džabarija Parkera čija je potrošnja u poslednje vreme bila visoka, dok je Neto trebalo da uskoči u Laprovitoline patike i bude u rotaciji zajedno sa Tomašom Satoranskim i Huanom Nunjezom.
"Igramo protiv rivala koji je iskusan i kvalitetan. Moramo da budemo jako dobri ako želimo pobedu. Srećni smo što su se Metu i Neto vratili, obojica su uradili ceo trening i spremni su. Hoćemo da našim navijačima damo razlog za slavlje i užitak, a na startu druge faze Evrolige moramo Blaugranu da pretvorimo u našu tvrđavu", izjavio je Penjaroja.
S razlogom je španski stručnjak istakao ovo poslednje. Barsa je atipično bila nešto slabija na svom terenu u prvih utakmica, čak je vezala tri poraza (Pariz, Real i Armani) pre nego što je razmontirala Fenerbahče pre deset dana. Crvena zvezda je, rezultatski gledano, među opasnijim gostujućim ekipama, s tim da je poražena u tri od prethodna četiri meča van Beograda. Od Efesa i Armanija ubedljivo, a od Asvela na jednu loptu...
Doduše, za beogradski sastav Blaugrana je i dalje neosvojiva tvrđava. Nijednom u ovom veku Zvezda nije uspela da nadigra Barsu kao gost. Uprkos tome, ali i nezavidnoj zdravstvenoj slici, igrači Janisa Sferopulosa izlaze na teren sa namerom da se nadmeću i makar ponovo da skupo prodaju kožu. Nekoliko puta tokom proteklih godina Katalonci su morali da upru iz sve snage kako bi dobili Zvezdu, a ako i večeras bude makar tako, na Malom Kalemegdanu mogu da budu zadovoljni. Naravno, brejk bi dao potpuni ugođaj i značajno raširio krila, jer im raspored do kraja ligaške faze ide naruku. Ali, o tome drugi put.
Sada je važno samo kakav će utisak da ostavi ekipa u Kataloniji...
MINIMALAN UČINAK POTREBAN ZA PLEJ-OF I PLEJ-IN (18 klubova)
EVROLIGA 2023/24*
6. Fenerbahče 20-14
7. Makabi 20-14
8. Baskonija 18-16
9. Anadolu Efes 17-17
10. Virtus 17-17
EVROLIGA 2022/23
6. Partizan Mozzart Bet 20-14
7. Žalgiris 19-15
8. Fenerbahče 19-15
9. Baskonija 18-16
10. Crvena zvezda 17-17
EVROLIGA 2020/21
6. Real Madrid 20-14
7. Fenerbahče 20-14
8. Zenit 20-14
9. Valensija 19-15
10. Baskonija 18-16
* - U sezoni 2023/24 uveden plej-in, učinak iz ranijih sezona opisnog karaktera.
NAPOMENA: Sezona 2021/22 nije merodavna zbog suspenzije ruskih klubova, dok takmičarska 2019/20 nije završena zbog pandemije.
EVROLIGA - 18. kolo
Četvrtak
Monako - Anadolu Efes 94:75
/Džejms, Lojd 14 - Oturu 14/
Alba - Real Madrid 69:80
/Mekormak 15 - Ljulj 20/
Makabi - Žalgiris 95:78
/Hord 23 - Fransisko 15/
Armani Milano - Olimpijakos 83:84
/Mirotić 16 - Vezenkov 21/
Petak
20.30 (1,80) Baskonija (15,00) Pariz (2,25)
20.30 (1,70) Virtus Bolonja (15,00) Asvel (2,40)
20.30 (2,10) Bajern (15,00) Panatinaikos (1,90)
20.30 (1,35) Barselona (16,00) Crvena zvezda (3,70)
20.30 (1,80) Partizan Mozzart Bet (15,00) Fenerbahče (2,25)
*** Kvote su podložne promenama