Napredna Veštica i Studenti američkim parama ispisali istoriju! Biće koristi i za narod
Vreme čitanja: 4min | ned. 19.01.25. | 19:05
Srušen 17 godina star rekord Huana Romana Rikelmea
Zapinjao je Fenerbahče prošlog leta i ove zime, hteli su ga ranije i skauti Milana, Brajtona, Marselja, Real Sosijedada… Ali, Boka nije dala svom biseru Kristijanu Medini da ide ispod cene.
Insistirala je na otkupnoj klauzuli u visini od 15.000.000 dolara (14.600.000 evra) i nijedan od zainteresovanih klubova nije bio spreman da baš toliko investira u talentovanog vezistu.
Izabrane vesti
A onda – bum! Pravo niotkuda, Medina je završio u redovima lokalnog rivala Estudijantesa iz La Plate.
Iako je Estudijantes velikan južnoameričkog fudbala, četvorostruki prvak kontinenta i aktuelni šampion Argentine, ne spada u “veliku petorku” tamošnjeg fudbala po popularnosti. Samim tim ne spada ni među najbogatije, pa su njegovi najveći ulazni transferi uglavnom bili od 1.000.000 do 2.500.000 evra. Izuzetak je bila kupovina Maura Boselija iz Boke 2008. godine za 5.300.000 evra. Ali, generalno Estudijantes može za kapitalna pojačanja nije mogao da izdvoji ni 3.000.000 evra.
A onda je odjednom platio skoro 15.000.000 evra za Medinu! Najskuplji transfer u istoriji tamošnjeg fudbala kojim je srušen 17 godina star rekord Huana Romana Riklemea kada se vraćao u Boku iz Viljareala.
Otkud sat to?
Estudijantes nije kupio Medinu svojim novcem. U Estudijantesu već desetak godina sa manjim prekidom vedri i oblači “omraženi” Huan Sebastijan Veron. La Bruhita iliti Mala Veštica je omražen za navijače svih ostalih klubova i reprezentacije, ali idol za pristalice Estudijantesa. Ponikao je u La Plati, u četiri mandata nosio dres Studenata, osvojio je sve skoro što se moglo osvojiti sa njima, kod njih i završio karijeru, otac mu je istinska legenda kluba (“La Bruha” ili “Veštica”) i član najuspešnije generacije u istoriji… Estudijantes i prezime Veron su neraskidiv deo istorije.
Veron je finansijski stabilizovao klub, a pride su osvajani i trofeji. Navijači ga obožavaju. Kao funkcioner se trudi da gleda napredno i moderno u odnosu na konkurenciju. Kao što je i kao igrač imao fantastičan pregled igre. Godinama je držao mere štednje, ali je zato Estudijantes dobio jedan od najmodernijih stadiona na svetu. Izgradili su ga iz sopstvenih sredstava.
Veronove revolucionarne metode obuhvataju i temu od koje se navijačima diže kosa na glavi – privatizacija. Uprkos nekoliko izolovanih i specifičnih slučajeva u manjim klubovima, privatizacija fudbalskih klubova u Argentini nije dozvoljena zakonom. Jer, kako bi drugačije korumpirani političari kontrolisali mase, obrtali novac, a ultrasi imali svoje stadionske biznise…
E, Veron je rešio da pređe i taj Rubikon!
I navijači Estudijantesa mu veruju. Demokratski, glasali su (više od potrebne dve trećine članova) i dali mu podršku. Postigao je dogovor sa američkim biznismenom Fosterom Džiletom (otac mu je bio vlasnik Liverpula) da njegov fond upumpa novac u klub. Ne da postane klasični vlasnik, već partner. Radi se o sumi između 150.000.000 i 200.000.000 evra dolara. Uprkos protivljenu nekih ljudi iz kluba i prethodnih uprava koji bi dolaskom novih partnera izgubili privilegovane pozicije, Veron je uspeo da izgura priču. Studenti su započeli revoluciju!
Tako je i došlo 15.000.000 evra za kupovinu najvećeg Bokinog talenta Kristijana Medine. S tim što će Amerikanci kao partneri imati uticaja kada igrač u budućnosti bude prodavan. Na isti način je nedavno u klub nedavno stigao i renomirani napadač Lukas Alario. Amerikanci su doneli novac od kojeg će biti koristi za klub, ali i za lokalnu zajednicu u La Plati.
Estudijantes, kako mu i ime govori, je klub koji je kulturološki vezan za lokalnu zajednicu i više je od fudbalskog kluba. Najslavnija generacija je bila ona koja je vezala tri titule prvaka Kopa Libetadores (1968, 1969 i 1970), a u njoj su igrali i neki fakultetski obrazovani ljudi. Naprimer, tadašnji igrač, a kasnije jedna od najvažnijih ličnosti u istoriji argentinskog fudbala Karlos Biljardo je dio diplomirani lekar. I još neki su igrali strašan fudbal, a imali i validne diplome.
Veza između Estudijantesa i obrazovanja je jaka i dugačka. Zato je deo Veronovog naprednog plana da se od američkog novca u La Plati izgrade javna bolnica, javna škola i studentski trening centar. Naravno i da se proširi klupska infrastruktura sa terenima i boljim uslovima za decu koja treniraju. Sve to je miljama ispred planova koje imaju Boka, River, klubovi iz Aveljanede… Zna i Veron da Estudijantes nema navijačku vojsku poput pomenutih klubova i da mora da se osloni na svoju zajednicu u La Plati koja mu je decenijama bila najveći resurs i vetar u leđa. Malo ih je, ali su složni i jaki. Zato su članovi većinski i podržali njegov plan.
“Investitor ulaže novac da bi zaradio novac. On nije Deda Mraz. Oni će imati uticaj, ali taj uticaj neće biti presudan. Ni oko cena ulaznica, ni oko TV prava, ni oko transfer politike. Kao partneri ćemo razgovarati i zajednički donositi odluke. Oni ne poznaju ovdašnji ambijent i neće da se zaleću sa nametanjem odluka koje bi njima mogle da naprave štetu. Znaju da radimo dobro i pratiće nas. Neki načelan dgovor je da partnerstvo oročimo na 30 godina, ali to ne znači da ono neće trajati 20 ili 100 godina”, rekao je Veron na promociji Kristijana Medine.
Za početak su napravili zemljotres najskupljim transferom u istoriji argentinskog fudbala. Studenti su započeli revoluciju i pišu istoriju!