Vembanjama je zver i ovo je budućnost košarke
Vreme čitanja: 3min | sub. 04.01.25. | 06:01
Francuz zasijao na velikoj sceni i pokazao šta nas čeka u godinama koje dolaze
NBA košarka odavno se promenila. Kada je Stef Kari zajedno sa svojim Ratnicima krenuo da svako veče rešeta protivnike trojkama, mnogi su se te 2015. godine zapitali - zašto ne bismo i mi ovo radili? Analitika je ušla duboko u najjaču košarkašku ligu sveta, zbog čega su brojke jako bitne i to ne one statističke pojedinih igrača, već timske. Matematika je prosta. Šut za tri poena vredi više nego šut za dva poena. Sada trojke šutiraju i teški centri, za koje nikada ne biste ni pomislili da mogu da upute šut sa distance. Nikola Jokić je najbolji šuter procentualno za tri poena u ligi, Karl Entoni Tauns je možda i najbolji centar šuter svih vremena, Viktor Vembanjama čovek koji je visine Bobana Marjanovića ima više pogođenih šuteva za tri poena nego zakucavanja... To je današnja košarka.
I tu nema ništa sporno. Igra se promenila. Da li nabolje ili nagore, to svako može da odluči po svom ukusu ili prema svojim stavovima. Danas kada prođete pored igrališta gde se igra basket, videćete klince kako uglavnom šutiraju trojke i to je efekat današnje košarke. Više niko neće da bude Čarls Barkli ili Dejan Milojević i da zida leđima dok se nekom rebro ne pomeri, niko neće da igra pikenrolove do besvesti, da doda ekstra pas ili da šutne poludistancu. Poluodstojanje je u današnjoj košarci postalo nešto kao košarkaški smrtni greh jer se vodi kao jedan od najneefikasnijih šuteva. Tako makar kažu analitičari.
Izabrane vesti
Imali smo priliku da gledamo duel sadašnjosti i budućnosti protekle večeri. Nikola Jokić, trenutno najbolji košarkaš na planeti i Viktor Vembanjama, verovatno najbolji košarkaš na planeti u budućnosti, odmerili su snage. Dva centra šutnula su ukupno 16 trojki u međusobnom duelu, od čega je Srbin podigao 10, a Francuz šest šuteva za tri poena. Ukupno su ih pogodili sedam, što je 21 poen sa distance. Za taj 21 poen, morali bi 10 puta da izguraju jedan drugog u reketu, da se okreću, da grade... Ovako ili pikenpop kod Jokića ili šut iz driblinga za Vembanjamu i eto dosta lakšeg načina da se postignu poeni.
Jokić i dalje forsira igru u reketu. I leđima i fintama i na ulaz posle pikenrola, dok Vembanjama to preterano ne koristi, iako u timu ima jednog od najboljih plejmejkera svih vremena Krisa Pola. Zamišljena je neka drugačija igra za Viktora, koji jeste protiv Jokića postigao 20 poena u šutu za dva poena, tačnije ukupno protiv Nagetsa. I danas je sasvim normalno da igrač od 221 centimetara više ima pogođenih trojki nego zakucavanja.
A to ćemo sve češće gledati jer će se u godinama koje dolaze samo takvi visoki igrači i pojavljivati. Na prste jedne ruke mogu da se nabroje tradicionalni centri, kojima možete kao nekada da se odmaknete nekoliko metara i odmahnete rukom, kao što je nekima radio Jusuf Nurkić, dok mu se to više puta nije obilo o glavu sa pogrešnim osobama.
Vembi je u jubilarnoj 100. utakmici stavio jasno svima do znanja - stigao sam i polako se navikavajte na ovo jer ćete me dugo, dugo gledati. Francuz šutira 9,4 trojke po meču i pogađa 3,3, što znači da ima sigurnih 10 poena u proseku samo u šutu sa distance. Ako se stvarno malo promeni situacija i počne da još više ulazi u reket, igra iz pika i hvata lobove, analitika tu neće mnogo moći da pomogne kako zaustaviti ovu zver od igrača.
Ljubitelji košarke, tek je počelo.