
Šta sme, a šta ne sme na Fajnal foru u Abu Dabiju: Stroga pravila za vatrene grčke i turske navijače
Vreme čitanja: 4min | pon. 12.05.25. | 13:12
Kazna za običan poljubac, nema lepljenja nalepnice, moguće je sankcionisati čak i trenere i igrače
Evropska košarka će ove sezone doživeti pravi presedan jer će se Fajnal for Evrolige održati van teritorije Starog kontinenta, odnosno U Abu Dabiju (23-25 maj). Na našu veliku žalost u prestonici Ujedinjenih Arapskih Emirata neće biti srpskih klubova, ali ćemo imati priliku da gledamo Fenerbahče, Olimpijakos, Panatinaikos i Monako.
Jasno je da su navijači atinskih velikana i istanbulskog kluba prilično fanatični, ali i skloni "opuštenijem" ponašanju. Važi Abu Dabi za jedan od tolerantnijih gradova u arapskom svetu, međutim, pojedini zakoni su mnogo strožiji negu u Evropi. GrčkI SDNA je odlučio da navijačima ponudi vodič za predstojeći završni turnir Evrolige, uz jasno napomenu šta može da dovede do hapšenja ili nekih drugih sankcija. Pravila su vrlo stroga i poželjno je da ih se pridržavaju svi oni koji planiraju da budu deo završnog turnira najvećeg klupskog kontinentalnog takmičenja. Mesta za toleranciju nema, a možemo da zamislimo na kakvim će iskušenjima biti navijači koji će morati da se pridržavaju istih.
Izabrane vesti
Na prvom mestu je svakako konzumiranje alkohola. On nije zabranjen kao što je slučaj u Saudijskoj Arabiji, ali postoje prilično stroga pravila. Alkohol je moguće kupiti u zatvorenim mestima poput barova, hotela i restorana, kao i u maloprodajnim objektima, ali ukoliko se sa recicmo pivom izađe na ulicu naredna destinacija će biti policijska stanica. Takođe, nije dozvoljeno sedenje u parku, na ulici ili plaži ukoliko držite alkoholno piće. Jednostavno, zabranjeno je imati i konzumirati bilo kakav alkohol na javnom mestu.
Navikli smo da navijači u korteu dolaze na utakmice, posebno kada su one od velikog značaja. E, toga u Abu Dabiju neće biti. Postoji Zakon o javnom nastupu, zdravlju i javnom mirnu, a njegov član 2/2012 upravo govori o ovoj temi. Pomenuti zakon kaže da se zabranjuje svaka radnja koja može da poremeti ili našteti javnom ugledu, zdravlju i miru Emirata, a pod tim se podrazumeva izazivanje buke ili uznemiravanje na javnom mestu, kao što su zgrade, trgovi, pijace, zelene površine, javni putevi... Biće tolerancije za pojedina mesta van Itihad arene u kojoj se održava završni turnir, ali definitivno da u Abu Dabiju nećemo gledati spontana okupljanja navijača i njihovu pesmu koja odzvanja ulicama.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima privatna i javna imovina predstavljaju neku vrstu "svetinje". Zakon br. 31 donešen 2021. godine zabranjuje bilo kakvo oštećenje imovine, a sankcije mogu biti i te kako stroge. Jasno je da se ne dozvoljava bilo kakvo lomljenje klupa, drveta ili nečeg trećeg, već se za prekršaj smatra ukoliko neka od navijačkih grupa zalepi nalepnicu na put, zid, semafor ili bilo šta što predstavlja privatnu ili javnu imovinu. Novčane kazne se kreću od 5.000 dirhama, što je 1.300 evra, a krajnje sankcije mogu da idu i do zatvorske kazne od godinu dana pod uslovom da se dokaže namera nanošenja štete.
Naravno, ni korišćenje i posedovanje droge nije dozvoljeno. Nema tolerancije za ovako nešto, a i najmanja količina narkotika može da proizvede zatvorsku kaznu od tri meseca i 25.000 evra, dok maksimalna kazna za posedovanje opojnih supstanci iznosi čak dve godine zatvora.
Emirati se smatraju najprogresivnijom državom arapskog sveta što se tiče oblačenja i žene nisu dužne da nose marame, osim u slučaju da prisustvuju ceremonijama koje se održavaju na javnoj površini, a imaju veze sa istorijom i kulturom. Međutim, ono što se nikako ne toleriše u ovoj zemlji jeste neprikladno seksualno ponašanje. Ukoliko se utvrdi da je došlo do tako nečeg predviđena je kazna zatvora od šest meseci. Niko ne zadire u privatnost posetilaca, ali čak i poljubac na javnom mestu može da proizvede ozbiljan problem.
Ono što je takođe zabranjeno jeste seksualno uznemiravanje i pod tim se ne misli samo na bilo kakav otvoreni pokušaj "nabacivanja" ukoliko vas neka osoba odbije, već se ide dotle da dobacivanje ili pak zvižduk mogu da se sankcionišu kaznama od dve godine zatvora i novčane kazne od 25.000 evra. Policija može da reaguje na osnovu ličnog zapažanja, pa će čak i ljudi iz iste zemlje morati da paze kako se međusobno ponašaju jer svaki nedozvoljeni kontakt može da bude kažnjiv.
Ono što će navijači Panatinaikosa i Olimpijakosa najteže ispoštovati biće da se suzdrže od međusobnih uvreda. Naravno, teško će biti ako dođe do skandiranja cele tribine, ali ukoliko se primeti bilo kakvo prepucavanje omanje grupe ili pojedinaca sledi momentalno lišavanje slobode i dolazak u policijsku stanicu. Policija ima prava da sankcioniše čak i igrače, trenere i članove stručnog štaba ukoliko njihovo ponašanje nije primereno.
Biće prilično interesantno posmatrati pristalice grčkih velikana i fanatične Fenerove navijače kako moraju da se drže strogih pravila.
tagovi
Obaveštavaj me
