Tijago Spliter i klupa Pariza (Guliver/xSeskimphotox)
Tijago Spliter i klupa Pariza (Guliver/xSeskimphotox)

Pričali smo kako nam ne treba Pariz, sad svi hoćemo da ga gledamo svako veče

Vreme čitanja: 7min | sre. 04.12.24. | 10:57

Mašinerija Tijaga Splitera ne planira da stane posle devet vezanih pobeda

Tokom leta i pre samog početka nove sezone Evrolige, mogle su se čuti razne priče u Parizu. Uglavnom su to bile one koje su isticale kako će biti među poslednjima na tabeli, kako se neće snaći u novom takmičenju, da je Evroliga drugačija planeta od Evrokupa, preko kog su i došli do elite. Ljubitelji košarke nisu odmah prihvatili Pariz u svoje domove kao novog člana evroligaške porodice. Smatralo se i da je previše što će Francuska pored Monaka i Asvela dobiti još jedan tim u Evroligi, da je Pariz u eliti samo posledica finansijske gramzivosti menadžmenta kontinentalnog takmičenja.

Na kraju se ispostavilo da nije bilo potrebe upirati prstom u Pariz.

Izabrane vesti

Malo je reći da je ovo što rade senzacija. Tim koji je osvojio Evrokup prošle sezone i na papiru bio ekipa koja je među najslabijima u dosta boljem takmičenju, sada je na vrhu Evrolige sa devet uzastopnih pobeda. Ne znaju za poraz još od 17. oktobra, kada ih je pobedio Bajern u Minhenu u veoma uzbudljivoj utakmici. Kada se gledaju tri poraza koja imaju ove sezone, svuda su skupo prodali kožu. Protiv Crvene zvezde su izgubili u prvom kolu, protiv Olimpije Milano su ispustili +9 u drugom poluvremenu i protiv Bajerna je Ti Džej Šorts promašio šut za pobedu. Što se tiče onih koje su rušili, padali su mahom velikani, od Makabija, Efesa i Barselone, preko Monaka i Albe u impresivnom nizu gostovanja do Panatinaikosa, Baskonije, Žalgirisa, Partizan Mozzart Beta i Virtusa kod kuće za skor 10-3.

Naštelovao ih je brazilski trener Tijago Spliter, koji je i sam dominirao u Evroligi, gde je bio u prvoj petorci 2008. godine noseći dres Baskonije. NBA šampion sa San Antonio Sparsima iz 2014. godine je svoj prvi samostalni posao počeo kao na video igrici, startom iz snova. Dominira u domaćem prvenstvu, dominira u Evroligi, ali pre nego što Spliter dobije svoje hvalospeve, kaseta mora da se premota unazad do trenutka kada je sve u Parizu počelo.

Tuomas Isalo, finski stručnjak koji sada radi u Memfis Grizlisima kao asistent Tajleru Dženkinsu, započeo je ovu košarkašku revoluciju u glavnom gradu Francuske. Finac je sa Bonom osvojio FIBA Ligu šampiona tako što je uveo poseban sistem, što je iz Nemačke preneo u Francusku, kada je preuzeo Pariz i doveo sedam igrača iz bivšeg tima. Tada je stigao i Ti Džej Šorts sa njim, koji je upravo proglašen za najkorisnijeg igrača novembra i trenutno je glavni favorit da bude MVP regularnog dela Evrolige.

Finski trener napravio je ozbiljan posao u Evropi, zbog čega je otišao u NBA gde su oduševljeni njegovim sistemom, koji sada implementira u ekipu Tajlera Dženkinsa. Kada je vodio Bon i Pariz, zahtevao je od svakog igrača da ima notes gde će sve zapisivati - sve što im priča i sve akcije. To će malo teže ići u NBA ako bude bio glavni trener jednog dana, ali je u Evropi odradio posao.

Sve što je uradio Isalo, morao je samo neko da podeblja i digne na jedan viši nivo, pošto su sada ušli u takmičenje koje je nivo više. To je Tijago Spliter, čovek koji je toliko godina igrao uz Tonija Parkera, Manua Đinobilija i Tima Dankana, pa i Kavaja Lenarda, gde je bio šampion u San Antonio Sparsima pod trenerskom palicom Grega Popoviča. Učio je dosta od Grega i vidi se da ima malo i njegovih obrisa u Spliterovim potezima. Ne toliko naravo. Poznat je Popovič kao čvrst trener koji ume i da podvikne i da driluje ekipu, a Spliter je imao tu sreću da igra i za njega i za Duška Ivanovića, čuvene, ali i najtvrđe trenere.

"Ima stvari koje sam uzimao od njih, ali ja sigurno nisam Duško Ivanović ili Greg Popovič, ja sam Tijago. Imam svoje načine kako treniram, vodim utakmice. Naučite mnogo stvari o motivaciji i kako pogurati navijače. Ono što sam video da je funkcionisalo i bilo dobro, dok sam bio igrač, zadržao sam za sebe i pokušavam da to iskoristim", objasnio je Spliter.

Za mladog trenera i prvi samostalni posao, Spliter je pogodio perfekciju. Nema pritisak kluba kao ostali velikani, ne žuri se nigde i sve je u njegovim rukama. Što je možda najvažnije, posle Isalovog odlaska zadržao je isti mentalitet ekipe, istu filozofiju, prilagodio je sebe modernim košarkaškim tokovima i napravio od Pariza ekipu koja igra potpuno drugačiju košarku od ostalih. I to ih je, evo, drži na vrhu Evrolige.

"Možda nemam toliki pritisak kao Real i Barselona, koji imaju mnogo veći pritisak da pobede. To je prilika da me puste da radim i da donesem svoje ideje, da igram igru koju želim i napravim promene koje volim bez pritiska medija, kluba, navijača", pojasnio je situaciju Spliter.

U stilu stare škole, kao nekada što su radili veliki treneri u bivšoj Jugoslaviji, Spliter je odlučio da celu ekipu odvede na malo jezero u Estoniji i da se tamo izoluju. Nije baš bilo kao što su to radili Svetislav Pešić, Dušan Ivković i Željko Obradović, kada odvedu celu reprezentaciju na dva-tri meseca da se penju po planinama, već je malo modernije to prilagodio. Trenirali su, ali i roštiljali, igrali društvene igre, tenis, fudbal i ostale zabavne aktivnosti koje je tim objavljivao na društvenim mrežama. Tako je želeo da stvori poseban timski duh i napravio odličnu hemiju i malo je reći da je uspeo.

Ne nervira se kraj aut-linije, ne viče na igrače na treninzima, bodri ih kada šutevi ne ulaze - to je doneo iz američke škole. To je njegova odlika, podrška uvek igračima, pa kako on kaže, nekad mu dođe i da ih zagrli.

"Nisam neko ko voli da viče i dere se na igrače. Možda je čak ponekad potrebno da ih zagrlim. Naravno, to ne znači da ih puštam da rade šta god žele, uvek pokušavam da napravim neki novi izazov igraču. U Parizu se poštuje disciplina i profesionalnost koja je potrebna. Nisam ja ovde da bih ih učio osnovnim stvarima, kako se polaže lopta i ide na dvokorak. Moje je da im izložim plan, da ih pripremim i motivišem za utakmicu, ne samo za Evroligu, već i za mečeve u Francuskoj. Da zajedno idemo ka zadatim ciljevima", rekao je Tijago Spliter u nedavnom razgovoru za Mozzart Sport.

Gajio je Pariz i pre Splitera takav stil igre, gde se igra brzo i na veliki broj šuteva za tri poena. Nije ništa preterano menjao Brazilac, samo je dodao malo posebnog začina i zapršku u veoma ukusnu čorbu koja se dugo kuvala.

Deluje da ih ljudi vezuju za veliki broj šuteva za tri poena, posebno od kada su šutnuli 52 trojke na jednom meču, što je rekord Evrolige. Ali taj utisak nije potkrepljen činjenicama jer je Pariz tek na četvrtom mestu po broju šutnutih trojki (29,3), dok su ispred njih Fenerbahče (29,3), Real Madrid (30,6) i Bajern Minhen (31,2). Po broju pogođenih trojki nisu ni u Top 5, pa je ispred njih i Crvena zvezda (10,3), dok su oni na 10,2 pogođene trojke po meču. Neke druge stvari se tako sklanjaju na stranu, kao što je činjenica da su najbolji na ofanzivnom skoku u elitnom takmičenju.

Dakle, nisu klasična ekipa koja trči i šutira, kako se u početku opisivala njihova igra. Da, igraju brzo igraju, ali osim Nadira Hifija koji ima svu slobodu da se ispucava i uzme kakav god šut hoće, selekcija šuteva im je dobra i sve dobro rade u svakom segmentu. Zato su i jedini tim sa dvocifrenim brojem pobeda i na vrhu su Evrolige.

Biće ovo i verovatno najbolja debitantska sezona jednog tima u istoriji takmičenja. Do kraja takmičenja ostala je još 21 utakmica i Pariz već ima 10 pobeda, dok je najveći broj trijumfa za debitantsku ekipu 17. To je uspeo još jedan francuski tim, kada je Monako u sezoni 2021/22 imao skor 17-16. Nezavisno od broja pobeda na kraju, samo je Monako imao pozitivan skor na debiju u Evroligi i Pariz ide ka tome da postane druga ekipa koja će to uraditi i to možda bolje od Kneževa.

Ekipa Tijaga Splitera je pravo osveženje za Evroligu i pravo je uživanje gledati ih kako melju rivale iz kola u kolo. Novi test imaju u petak, kada će gostovati Olimpijakosu (20.15).

EVROLIGA, 13. kolo

Utorak

Efes - Bajern 101:90

/Tompson 19 - Buker 27/

Asvel - Real Madrid 80:78

/Maledon 23 - Hezonja 19/

Makabi - Pariz 81:93

/Rendolf 14 - Šorts 22/

Panatinaikos - Barselona 90:89

/Nan 29 - Nunjez 19/

Baskonija - Fenerbahče 88:76

/Hauard 17 - Žagars. Biberović 13/

Partizan Mozzart Bet - Žalgiris 84:78

/K. Džons 19 - Voker 26/

Sreda

19.00 (1,80) Monako (15,00) Olimpijakos (2,65)

20.30 (1,60) Olimpija Milano (16,00) Crvena zvezda (2,65)

20.45 (1,20) Virtus Bolonja (19,00) Alba (5,50)

*** Kvote su podložne promenama



tagovi

KK ParizTijago SpliterTi Džej ŠortsNadir Hifi

Obaveštavaj me

Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara