Pol Džordž (©AFP)
Pol Džordž (©AFP)

Najbolje od svih serija obožavamo seriju o Džordžu

Vreme čitanja: 5min | sre. 05.02.25. | 10:16

Ni legendarni Duško Kovačević nije mogao da predvidi za šta će sve njegovi genijalni komadi biti korišćeni. Ali potera za "pravim" Polom Džordžom i dalje traje, a "16.000 policajaca" grada Filadelfije ne uspeva da mu uđe u trag

Dve stotine devedeset devet puta odigrana je u Ateljeu 212 predstava "Radovan Treći" i u njoj dve stotine devedeset devet puta Zoran Radmilović u ulozi Radovana ("čovek iz Zavičaja sticajem raznih sticaja penzionisan u tridesetoj godini") improvizovao, menjao tekst legendarnog Duška Kovačevića i pravio stend-ap na jugoslovenski i beogradski način. Jedino što je dve stotine devedeset devet puta u toj predstavi bilo nepromenjeno - pored zauvek trudne Georgine i zauvek tupavog tasta Stanislava - jeste serija o Džordžu.

To je onaj provalnik, a ako ste pratili "radnju fabule" i makar jednom gledali predstavu niste to zaboravili, koji konstantno pljačka banke i uspeva da umakne policajcima grada Čikaga. "Gledaj u ekran TV prijemnika, nemoj posle ja da ti objašnjavam šta se dešava", viče Radovan na Stanislava uz sočne psovke.

Izabrane vesti

I eto zgodne paralele za ovu priču. Džabe mi pogledom tupavijim od pogleda starog Stanislava gledamo svake večeri u male ekrane TV prijemnika. Kad nas neko pita šta se dešava sa Džordžom, imamo isti odgovor kao onih 16.0000, kao onih 106.000 policajaca grada Čikaga: "Nemamo pojma!"

Vodio se razgovor u kafani, srpskoj instituciji u kojoj se svi pre ili kasnije pretvore u Radovana, pre početka ove sezone ko bi mogao da ugrozi Boston. Opšte mišljenje bilo je da će to biti Niksi, a potpisnik ovih redova upoznat sa sumanutošću raspoređivanja minuta kod Toma Tibodoa, probao je sa Filadelfijom.

I ovo nije posipanje pepelom, možda bi Filadelfija i bila opasna ove sezone, samo da se recimo pojavila na parketu. Nego ni Džoela Embida ni Pola Džordža nema. Jedan slabo igra, a drugi i kada igra nije tu. Ako je to za Embida već uobičajena, rutinska stvar, za Pola Džordža nije. On je do ove sezone bio ponajbolji "plug and play" igrač u ligi.

Serija o Džordžu je malo drugačija priča.

Mogli bismo da je počnemo jednom zanimljivom anegdotom sa NBA drafta 2023. godine kada je Brendon Miler, drugi pik na draftu, mrtav ozbiljan, bez imalo ustezanja, u mikrofon rekao da je po njegovom mišljenju košarkaški GOAT Pol Džordž. Novinari su doslovno počeli da se smeju, a jedan od njih - Jason Jones iz The Athletica - napisao je i pokajničku pričicu o tome. Jer možda starijoj generaciji niko ne može biti GOAT osim Medžika, možda čitavom svetu niko ne može biti GOAT osim Majkla Džordana, možda dece rođena devedesetih ne priznaju nikog osim Kobija, ali nova generacija ima svoje, nove standarde. Tako je recimo i jedan od najperspektivnijih srednjoškolskih košarkaša u SAD, Kijan Entoni, na isti način odgovorio na GOAT dilemu.
"Za mene je GOAT Pol Džordž", rekao je Kijan, ali se novinari njemu nisu nasmejali jer je njegov tata Karmelo Entoni, inače Polov bivši saigrač iz Oklahome i jedan od najčistijih šutera modernog košarkaškog doba.

Ali i dalje, GOAT titula uz ime Pola Džordža zvuči smešno svakome ko gleda širi kontekst. Zašto su onda mlađe generacije uporne u tome? Zbog toga što su krenuli u prvi razred ili su vukli ranac u predškolsko 2013. kada je Pol Džordž kao 22-godišnjak posterizovao Krisa Andersona u plej-ofu. Zbog toga što je uvek odradio vrhunski posao na obe strane terena, šta god da je bio zadatak i ko god da je bio protivnik koji je stajao preko puta. I zbog tog poštenog odnosa prema radu - Džordža možete da ubacite u bilo koji tim, on će uvek raditi svoje: igraće dobru odbranu, pogađaće svoje šuteve, imaće kontinuitet.

Njegovo delovanje van terena dodatno je učvrstilo poziciju među mladim generacijama. Za razliku od njihovih predaka, neki novi klinci ne priznaju pasivnost i neangažovanje, a otvoreno izražavaju nepoštovanje prema lošem odnosu prema igri. Ne, za mlade NBA fanatike priče o popucalim kapilarima zbog neprospavanih noći legendarnih igrača nisu romantična dopuna, nego minus.

Džordž je tip koji ne ćuti. Nije pionir u pojavljivanju igrača u košarkaškim podkastima, ali je pionir u otvorenoj debati - jedan od boljih primera je to što je otvoreno stao u zaštitu starije generacije. Kada je Entoni Edvards izjavio kako od svih starih igrača samo Džordan može da se pohvali veštinom (što su ti stariji, budimo pošteni, pomalo i zaslužili zbog ne pokazivanja poštovanja prema novim zvezdama) Džordž je bio razborit i pokazao širinu u razmišljanju o košarci.

Navika koju mladi navijači starijima ne mogu da ospore jeste ljubav za pobednike. A Pol Džordž, koliko god bio percipiran kao sjajna nadogradnja svakom timu, to nažalost nije. I sam se sa tim sprda. Pol Džordž nema nikakav zapažen rezultat u NBA plej-ofu. A ima zapažene teške poraze, onaj Lilardov šut sa parkinga preko ruke i neke neslavne preokrete koje su timovi pravili protiv njegovih Klipersa.

I pored toga, kada smo ispratili leto kao prosečan rednek u reklami za Pepsi, uz uzdah i setu, Pol Džordž bio je proglašen najvažnijom letnjom akvizicijom bilo kog tima. Do predavanja ovog teksta glavnom uredniku, on to ne da nije opravdao, nego je potpisao kandidaturu za najveći flop sezone.
"Ne radi me to", bio je njegov odgovor na pitanje novinara u vezi sa prilagođavanjem na stanje u ekipi. "Ne radi me da igram peticu. Nije to ono što volim da radim".

I kroz tu jednu izjavu videli smo totalno drugačijeg Pola Džordža od onog na kog smo navikli.

Džordž je od 30 utakmica koje je odigrao u svega devet prebacio 19 poena i sve uz šut iz igre oko 40 odsto, što je prilično ispod svih očekivanja.

Mnogi kolumnisti smatraju da je tome doprineo i Embid jer kada najveća zvezda ima loš odnos prema igri, timu i telu, zašto bi bilo ko drugi lomio kičmu, čak i ako je drugu najplaćeniji igrač u ekipi. To potvrđuje i govor tela Pola Džordža čiji svaki dribling izgleda sporo, svaki pas nosi sa sobom veliki rizik od ukradene lopte, a ako u tom dodavanju i ima snage, obično završi u sedmom redu tribina. Džordž je doveden da timu da stabilnost i kontinuitet u paru sa Tajrisom Meksijem, a u ovom trenutku svaka njegova iole dobra utakmica zapravo je još veći trn u oku - to je znak da može, ali ne želi.

Front ofis Siksersa, na čelu sa Derilom Morijem, čeka jako težak posao da rasplete situaciju koju su maksimalni ugovor i loš pristup igrača zapleli.

Mori kao i mi, trenutno nema džokera u rukavu. A na pitanje šta se kog đavola dešava sa ekipom i Džordžom, daje isti odgovor kao čikaški policajci kod Duška Kovačevića: "Nemamo pojma".

NBA (noć sreda na četvrtak)

01.00: (2,95) Detroit (13,0) Klivlend (1,50)
01.00: (4,00) Šarlot (15,0) Milvoki (1,30)
01.00: (2,95) Atlanta (13,0) San Antonio (1,50)
01.30: (1,85) Bruklin (12,5) Vašington (2,15)
01.30: (2,15) Filadelfija (12,5) Majami (1,85)
01.30: (4,30) Toronto (15,0) Memfis (1,27)
02.00: (1,22) Minesota (16,0) Čikago (5,00)
03.00: (3,35) Juta (14,0) Golden Stejt (1,40)
03.00: (1,22) Denver (16,0) Nju Orleans (5,00)
03.30: (1,15) Oklahoma (22,0) Finiks (6,00)
04.00: (1,60) Sakramento (13,0) Orlando (2,60)


tagovi

NBA ligaPol DžordžFiladelfija Seventisiksers

Obaveštavaj me

NBA

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara