Virtus Bolonja (© Star sport)
Virtus Bolonja (© Star sport)

Crno se piše Virtusu: Svađe u upravi, manjak para i loša pojačanja ih izbacuju iz Evrolige

Vreme čitanja: 3min | uto. 25.02.25. | 10:05

Ne cvetaju ruže klubu iz Bolonje

Ako za nekoga možemo da konstatujemo da je razočarao ove sezone u Evroligi, onda je to bez ikakve dileme Virtus iz Bolonje. Italijanski tim je prošle sezone bio hit elitnog takmičenja, a sada nije ni senka toga. Tavore pri dnu tabele, problemi izviru na svim poljima i jasno je da se crno piše klubu.

Specijalizovani portal Basket Njuz je u opširnom tekstu detaljno izneo svaki aspekt problema Virtusa, a sve je počelo velikim raskolom u upravi i manjkom finansija za ovu sezonu.

Izabrane vesti

Na vrhu Virtusove piramide nalazili su se Masimo Zaneti i Luka Baraldi. Vlasnik kluba i generalni direktor. Iako su godinama sarađivali, došlo je do pucanja veze, posebno tokom leta zbog čega je Zaneti ozbiljno kritikovao Baraldija koji više ni nije deo kluba.

Kako to obično biva, sve počinje sa finansijama. Zaneti više nema potpunu kontrolu nad Segafredo kafom, velikom kompanijom koja je generalni sponzor Virtusa. Navodi se da je Segafredo prošle sezone dao čak 14.000.000 evra Virtusu, a da je to smanjeno na svega 6.000.000 za ovu sezonu.

U takvoj finansijskoj situaciji bilo je potrebno napraviti ozbiljne rezove, ali odluke Luke Baraldija se nikako nisu svidele vlasniku.

Najviše mu se zamera što je surovo ugasio žensku sekciju kluba. Bez emocije i empatije ostavio je veliki broj igračica i radnika bez posla što Baraldi nije želeo jer je mnogo toga uložio u taj tim, čak 3.000.000 evra. Uz sve to, nadovezala se priča o tajnoj prodaji akcija kluba grupi biznismena koji su povezani sa Hapoelom iz Jerusalima.

Kada si izraelski mediji to otkrili, navijači u Italiji nisu bili oduševljeni i čitav posao je odmah propao.

Dok se situacija van terena iz dana u dan pogoršavala, ništa bolje nije bilo ni u sportskom sektoru. Sve što je tadašnji trener Luka Banki želeo, nije ispunjeno. On je pre svega želeo dobrog plejmejkera, bilo je pregovora sa Šabazon Nejpirom, ali sve je okončano bezuspešno.

Na kraju veći deo budžeta za igrače je preusmeren na dolazak iskusnog Vila Klajburna koji ima platu oko 1.500.000 evra. Apostrofiran je kao neko ko bi mogao da privuče i navijače, ali Banki nije bio oduševljen njegovim dolaskom.

Generalno Virtus nije mogao da se takmiči sa ostalim timovima u dovođenju igrača i uvek su kaskali za konkurencijom. Zbog toga su kasno počeli sa pripremama i otvorili sezonu u Evroligi sa učinkom 2-11. Posle poraza od Albe, Banki je spakovao kofere i otišao uprkos pokušajima Šengelije, Heketa i Belinelija da ga zadrže.

Uprava kluba se potpom odlučila da razdrma sve dolaskom Duška Ivanovića. Kako to obično biva, Duško je uspeo u prvi mah da razbudi ekipu, ali kako je vreme prolazilo jasno je postalo da ovaj Virtus jednostavno nema kvaliteta i trenutno su u seriji od četiri poraza u Evroligi, a i u Kupu su uspali u četvrtfinalu.

Sada se postavlja pitanje kakva je sudbina Virtusa u Evroligi? Kao klub koji je osvajao Evrokup i tako došao do elite, nekako se sada čini da su idealan kandidat da ispadnu iz elitnog takmičenja, posebno ako ne dođe do proširenja takmičenja, a skoro pa sigurno ako se CSKA vrati u Evroligu.

Svakako sledi buran period na severu Italije.


tagovi

Virtus Bolonja

Obaveštavaj me

Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara