Rendl, Edvards i Gober (©AFP)
Rendl, Edvards i Gober (©AFP)

Bes Entonija Edvardsa: Da li je Minesota požurila sa Taunsom i kolika je greška dovođenje Rendla?

Vreme čitanja: 5min | čet. 28.11.24. | 19:51

Iliti kako su Vulfsi od prošlogodišnjeg kandidata za prsten postali tim uništene hemije

“Nikada ovo nisam video u životu, deluje kao da nismo srećni jedni zbog drugih kad smo na parketu“, kaže Rudi Gober dok prolazi kraj novinara posle još jednog Minesotinog neuspeha.

Poraz od Sakramenta četvrti je u nizu, odnosno sedmi u poslednjih devet utakmica. Napredna statistika pokazuje da Timbervulvsi imaju tek 25. najefikasniji napad u ligi, dok je odbrana koja je bila zaštitni znak ekipe sada je na nivou suvog proseka.

Izabrane vesti

Šta se to desilo sa Minesotom Timbervulvsima? Kako je prošlogodišnji dželat tadašnjeg branioca titule Denver Nagetsa došao do dvanaeste pozicije na tabeli Zapadne konferencije?

Prva zvezda Vulvsa Entoni Edvards nije krio frustracije i ljutito je sve izbacio iz sebe, svestan da je njegov tim dopustio sebi previše, da prospe 12 poena više iz sredine četvrte deonice i pretrpi novi poraz.

“Ne volim priče o favoritima, liderima ili da neko prednjači. Lično sebe ne vidim kao takvog. Mrzim kada imamo takve igrače ili mislimo da imamo iste u svlačionici. Nemamo takve. I tako mi je izgledalo. Kada smo gubili, niko nije hteo da kaže ništa. Kada vodimo, svi navijaju, kada gubimo – niko ni reč. Mnogo smo mlaki i mekani kao tim iznutra. Ne prema protivniku, nego prema sebi, mekani smo. Ne znamo da razgovaramo jedni as drugima. Ponašamo se kao gomila dece“, bez zadrške će Edvards i dodaje:

“Tako i igramo, kao gomila klinaca. Svi, ceo tim. Jednostavno, ne znamo i ne umemo da razgovaramo jedni sa drugima. Moramo to da rešimo jer ne možemo više da idemo ovim putem. Umesto da rešimo, mi se trenutno zatvaramo u svoju ljušturu, svi u timu i tako se udaljavamo jedni od drugih, to je očigledno i to svi vidimo, od igrača, do trenera. Navijači nam jeb**o zvižde. Potpuno ludo“.

Ne treba biti previše pametan da bi se koren problema tražio u blokbaster trejdu u kojem je neočekivano Karl Entoni Tauns prosleđen Njujork Niksima za Džulijusa Rendla i Dontea Divinćenca. Prvi uopšte ne uspeva da uspostavi dobru hemiju sa ostatkom ekipe i na mrežama danima kruže video sažeci u kojima se vidi koliko je Rendl van balansa u Minesoti, dok je drugi u Njujorku prošle sezone samo jedan posto vremena proveo na plejmejkeru, dok sada tu poziciju igra 66 odsto dosadašnje minutaže. Uloga kreatora mu nije jača strana, ni prirodna pozicija i to se vidi.

Entoni Edvards je u svom monologu posebno naglasio baš taj manjak hemije među igračima. Američki mediji su tokom protekle godine često isticali koliko je Minesotina svlačionica izuzetno jaka i da odnosi ne mogu da budu bolji. Iz tog razloga su igrali dobru, kvalitetnu, čvrstu košarku što ih je dovelo do konferencijskog finala. Ove sezone to nije slučaj, što je takođe Edvards naveo.

Najveći minus ovog tima je odbrana. U protekloj sezoni je defanzivna čvrstina bila zaštitni znak ekipe i Timbervulvsi su bili najbolji defanzivni sastav u NBA. Sada je tek na 12. poziciji, sa tek nešto malo boljom statistikom od petnaestoplasiranog tima. Okom napredne statistike, defanzivni rejting Vulvsa bio je za 3,7 poena bolji na 100 poseda pre godinu dana u istom momentu sezone i to ih je držalo kada bi u napadu škripalo. Sada je i taj momenat iščezao.

Oba problema je teško popraviti, dok utakmice prolaze i ne postoji način da se stvari značajno promene. Odluka kluba da izabere Naza Rida i Džejdena Mekdenijelsa pre Karla Entonija Taunsa sada se pokazala suludom. Rid i Mekdenijels bi verovatno u nekom trenutku sezone bili trejdovani zbog opterećenja seleri kepa. Prvi je kao izuzetno koristan šesti igrač osigurao sebi trogodišnji ugovor vredan 42.000.000 dolara pre godinu i kusur, dok je Mekdenijels upecao 136.000.000 dolara istog leta na osnovu elitnih defanzivnih kvaliteta. Obojica imaju svoje vrline, ali napadački nijedan nema širinu u napadu kakvom raspolaže Tauns.

Jasno je da se sportski sektor Minesote odrekao reprezentativca Dominikanske Republike kako bi dobio finansijsku fleksibilnost u budućnosti, ali to je sada košta rezultata. Dok Vulvsi tavore sa skorom 8-10, Tauns u Njujorku ima prosek od 26,3 poena za učinak 10-7 i četvrto mesto na Istoku.

Ni Edvardsu očigledno nije prijao njegov odlazak. Delovalo je da su njih dvojica centralne figure za dalji razvoj franšize, njih dvojica su dobro 'legli' jedan drugom i nisu bili samo saigrači, već su jedan drugog gurali da budu bolja verzija sebe, o čemu svedoče oni koji na svakodnevnom nivou prate dešavanja u franšizi. Kada je Edvards preuzeo ulogu prvog strelca, Tauns ne samo da mu je to prepustio, već je naučio kako da bude najbolji partner novom lideru. Statistika je sve to dobro pokrila, jer kada su zajedno delili parket Minesotin net rejting (od napadačkog rejtinga se oduzme defanzivni i rezultat je 'net rejting' pr. au) bio je u plusu 8,9.

Iz njihovog dobrog odnosa gradila se dalja hemija u svlačionici, pa se može reći da je razdvajanjem Edvardsa i Taunsa pukao balon u timu. Sada je sve potpuno drugačije. Rendl i Gober jedan drugom zatrpavaju reket, zbog čega Edvards mora više da se oslanja na šut za tri poena. I to dobro radi, jer puca sa 42 odsto uspešnosti, ali to nije njegov zaštitni znak, već prodor na koš. Bez Taunsa da mu otvara prostor unutra, ekipi sada nedostaje balans zbog čega Edvards možda i najviše pati.

Mnogi se sada pitaju da li je Tauns zaista morao da ide. Njegov ugovor težak 220.000.000 dolara jeste bio izuzetno težak za franšizu, ali su odgovorni izgleda požurili pod pritiskom novih finansijskih mera i pravila u NBA ligi. Sa Taunsom na platnom spisku klub je bio u tesnacu, bez praktično ikakvog prostora za manevar. Podsetimo, timovi koji pređu drugi 'apron' iliti granicu luksuznog poreza trpe najteže sankcije, između ostalog zabranu da se balansiraju plate u trejdu, što bi značilo da klub može da uključi samo jednog igrača u posao i ne može da se kombinuje više plata u većim trejdovima. Osim toga, klubovi pod sankcijama ne bi mogli da dodaju platu u trejdove, što dodatno otežava dalji rad.

Dosta je detalja zbog kojih franšize izbegavaju da pređu taj drugi 'apron', između ostalog nemogućnost uključivanja 'trade exceptions', ne mogu da dovode igrače sa 'buyout' tržišta... Sve to je praktično nateralo Minesotu da se reši Taunsa na vreme i taj posao na papiru ima smisla, ali u praksi baš i ne. Zato i ne čudi što se posle svega neretko gleda ka Rudiju Goberu čija statistika ne opravdava platu od 40.000.000 dolara jer, recimo, Klint Kapela radi maltene isti posao sa gotovo upola manjim primanjima. Izbor je ipak pao na Taunsa i tu sada povratka nema.

Sve ovo bi sada Minesotu moglo strmoglavo da surva u suvi prosek u kojem je tavorila godinama...



tagovi

Džulijus RendlKarl Entoni TaunsEntoni EdvardsNBA ligaMinesota TimbervulvsRudi Gober

Obaveštavaj me

NBA

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara