Tek se sad vidi zašto je Partizan zapinjao za Lazara Romanića: Posle prvog kruga najproduktivniji je špic lige
Vreme čitanja: 4min | pon. 18.11.24. | 10:12
Podaci pokazuju koliko je napadač pančevakog Želazničara uticajan na igru tima
Niko ne može da zna kakav bi bio u Partizanu, ali ga je Aleksandar Stanojević želeo zato što je (bio) dobar u Železničaru. I tek sad, iako se transfer nije realizovao, a i trener u Humskoj se promenio, postaje jasno zbog čega je bivši šef stručnog štaba crno-belih sedmicama insistirao kod prethodnih rukovodilaca da mu ispune želju i dovedu kapitena pančevačkog kluba.
Posao nije utanačen, jer je Železničar promenio prvobitne uslove saradnje, umesto 500.000 evra na ime obeštećenja zahtevao skoro duplo više, nije baš da sva krivica ide na račun Miloša Vazure i Milorada Vučelića (druga je stvar što su ispraznili kasu u Humskoj i nisu imali ni za simbolično obeštećenje). No, što se tiče sportskog aspekta, i te kako je bilo rezona da 26-godišnji centarfor u završnici letnjeg prelaznog roka promeni sredinu. Sad, da li bi se snašao na Topčiderskom brdu, kako bi podneo da od statusa kapitena u jednom klubu bude samo, za početak, opcija u drugom, to nikad nećemo saznati, iako je baš ovo trenutak u kome Stanojevićev naslednik, Savo Milošević vapi za – centarforom.
Izabrane vesti
Zamena za Mateusa Saldanju posle odlaska Brazilca u Ferencvaroš nije pronađena (iako je baš Romanić figurirao kao rešenje na njegovom mestu), pre neki dan je ustanovljena povreda Đorđa Jovanovića zbog koje neće biti u kombinaciji za tim mesec dana, iz omladinskog pogona prekomandovan je njegov prezimenjak Dušan, Aldo Kalulu koga je Stanojević gurao u špic vraćen na na poziciju krila, a Nemanja Nikolić nije baš u prvom planu kod Miloševića. Hipotetečki, upravo bi Romanić – da je došao – sad izbio u prvi plan. Ovako, crno-beli su prinuđeni da traže alternativna rešenja i projektuju stvarnost bez jednog od najuticajnijih napadača u Mozzart Bet Superligi posle njenog prvog dela.
Za ovih 15 kola Romanić je čak na vrhu liste najproduktivnijih špiceva takmičenja. I to nije laički pristup, već konstatacija zasnovana na parametrima platforme Why Scout, koju koriste analitičari na skoro svim meridijanima, a poslednjih godina je popularna i relevantna među najpopularnijim evropskim kubovima. Ti podaci pokazuju da je Lazar statistički, kad su uzmu u obzir sve karakteristike bitne za špica, na vrhu liste.
Evo kako ona izgleda...
Napomena: za špica se gleda, naravno, broj golova, stvorenih prilika, asistencija, udaraca, driblinga, a ulaze i parametri poput dobijenih dulea ill učešće u organizaciji napada.
Kad se sve to obračunalo na uzorku od 15 utakmica, ispostavilo se da je Lazar Romanić najproduktivniji napadač prvog dela Mozzart Bet Supelige.
Ono što daje dodatnu draž učinku kapitena Železničara, a ne vidi se na tabeli, jesu podaci koji ukazuju da Romanić ne petlja kad je u kaznenom prostoru. Prosečno dodirne loptu 2,3 puta u šesnaestercu protivnika po utakmici, što je naravno i pitanje stila igre ekipe, ali kad se već nađe u šansi – ako je to uopšte šansa – onda mora da je koristi. To i čini, pošto je dosad dao sedam i namestio još dva gola od početka sezone. Da bi se bolje razumelo značenje parametra „dodir s loptom u kaznenom prostoru“ možda valja uzeti u obzir da Šerif Endijaj prosečno po meču ima 6,4 takva kontakta i devet golova. Ne zaboravite, u napadački potentnijem timu kakav je Crvena zvezda koja uglavom dominra protiv svake ekipe.
Romanić je pritom, na zbirnoj tabeli koja meri indeks korisnosti, a uključni su svi nabrojani parametri, bolji i od Bruna Duaretea, te dvojca iz niškog Radničkog Trivantea Stjuarta i Vanje Ilića. Zatim i Đorđa Jovanovića koji bi mu bio konkurent za mesto u timu da je realizovana Stanojevićeva ideja.
Iako je imao blagi pad baš posle propalog transfera, Lazar je u poslednje vreme opet počeo da doprinosi rezultatima. U porazu od lučanske Mladosti dao je gol, u remiju sa Tekstilcem vodeći koji je pratično odlučio pobedinika pre nego što je Eze u nadoknadi potvrdio trijumfu, a onda u zanimljivom odmeravanju snaga sa TSC-om bio i strelac i asistent. To ga je dovelo na deobu drugog mesta liste strelaca Mozzart Bet Superlige (prvi je Šerif Endijaj sa devet), poravnatim sa Aleksandrom Pejovićem i Gleofilom Flajterom, s tim što za razliku od prvotimaca lučanske Mladosti i OFK Beograda nijedan gol nije dao iz penala.
Štaviše, kad se obračuna učinak u kalendarskoj godini, Lazar Romanić je zabeležio 13 golova i šest asistencija. U timu koji je proletos kroz plej-aut izborio opstanak, a i sad je u donjem domu tabele, pa je logično zapitati se kakav bi bio u nekom koji je više napadački orijentisan. Tokom 2024. godine Železničar je sa Romanićem na terenu postigao ukupno 35 golova u ligi, od čega čak 60 odsto pripada nekadašnjem polazniku Zvezdine fudbalske škole. Konkretno 21: što kroz pogotke (13), asistencije (šest) i predasistencije (dve, ljubitelji Fantazija znaju o čemu je reč).
Platforma Whyscout pokazala je da Romanić može da razvije brzinu od 35 kilometara na čast, što je daleko iznad našeg nivoa, a izračunala je da je protiv Radničkog iz Niša loptu zahvatio glavom na visini od dva metra i 40 centimetara. I to nešto pokazuje.
Materijal za promenu sredine. Zato ga je Aleksandar Stanojević želeo, zato je bio potreban Partizanu, iako su se tad kovale teorije zavere po principu „šta će nam još jedan nekadašnji igrač Zvezde u svlačionici“.