
Kuva na sve strane: Ako Brazil obuče crveni dres to će biti zločin prema fudbalu
Vreme čitanja: 3min | sre. 30.04.25. | 16:21
Mogućnost postoji, nažalost
Kao da im nije dosta problema, pa su stvorili još jedan. Em se teturaju kroz južnoameričke kvalifikacije, em ih je, izgleda, Karlo Ančeloti odbio, em Brazilce muči saznanje da bi mogli da se presvuku u – crveno!?
U danima kad sve kuva na teritoriji najveće države Latinske Amerike, Selesao je suočen sa kritikama javnosti zbog nagoveštaja kako bi tamošnja reprezentacija na Mundijalu 2026. mogla da koristi atipičan dres, kakav nema dodirnih tačaka sa tradicionalnim žutim ili rezervnim plavim. Godinu i kusur dana uoči početka Svetskog prvenstva u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, sajt footyheadlines – inače specijalizovan da pre zvaničnih glasila objavi u kakvoj će opremi igrati klubovi ili reprezentacije – predočio je izgled rezervnog dresa Brazila za naredno veliko takmičenje.
Izabrane vesti
I izazvao zgražavanje navijača, uticajnih ličnosti iz sportkog, umetničkog, čak i političnog života, jer niko nije mogao da poveruje da će se Brazilci obući u crveno.
Kad su osetili da je gnev pubike ogroman posle inicijalne vesti, čelnici Fudbalskog saveza Brazila su osetili potrebu da se oglase zvaničnim saopštenjem i kažu kako „fotografije koje kruže internetom nisu zvanične i da ni Brazil, ni dobavljač opreme nisu zvanično objavili detalje i novom dresu državnog tima“.
Mada, čim se ovako neuverljivo demantuje deluje da nešto ima i da je Brazil planirao da promoviše crvenu boju kao rezervnu varijantu. Doduše, koristio ju je ranije, ali kratko, u periodu od 1917. do 1919, igrajući u njoj na Kopa Amerika za izdanje 1919. I sad, posle veka pauze, želeo bi opet.
Informaciju footyheadlinesa je potvrdio i Globo esporte, najuticajniji portal na teritoriji Brazila i kad je vest dobila oblike autentičnosti krenula je kampanja da se od pomenute ideje odustane.
"Naša zastava nikada neće biti crvena", jedna od najčešće ponavljanih mantri brazilske krajnje desnice, koja je prisvojila simboliku zelene i žute boje nacionalne zastave, usred klime velike društvene polarizacije, podseća španska Marka.
Kako to obično biva, u sport je umešana politika. Oni koji podržavaju Žaira Bolsonara, nekadašnjeg predsednika krajnje desnice, izričito su protiv crvene, jer ne žele da vide selekciju obučenu u boju najvećeg protivnika, a to je Radnička partija, na čijem čelu je sadašnji predsednik države, Luiz Inasio Lula da Silva.
Bolsonarov zamenik, Ze Trovao, sprečio je otišao toliko daleko da je predložio zakon kojim bi upotreba zvaničnih boja zastave – zelene, žute, plave i bele – bila obavezna u svim javnim i privatnim entitetima koji zvanično predstavljaju Brazil.
"Ni naša zastava, niti naše uniforme, niti išta u vezi sa našom zemljom neće biti crveno", oglasio se kongresmen Ze Trovao na internetu.
E, sad...
Prema sadašnjem Statutu FS Brazila, dresovi moraju biti u bojama zastave konfederacije, a one su jednake nacionalnoj: zelena, žuta, plava i bela. To bi dalje značilo da će Savez najpre morao da promeni Statut ako bi stvarno poželeo da presvuče reprezentativce u crveno. Jedini izuzetak su komemorativna izdanja, pa se tako pre dve godine Brazil prvi put u istoriji pojavio u crnim dresovima na stadion Espanjola u Barseloni kako bi u meču sa Gvinejom osudio slučajeve rasizma u fudbalu.
Dakle, crna može u specijalnim prilikama. Crvena – nikako.
"Gledanje reprezentacije u crvenim dresovima bi predstavljalo zločin. Kakve to veze ima sa našom istorijom? Bila bi to velika uvreda za istoriju brazilskog fudbala. Baš sam uznemiren", skiće Galvao Bueno, jedan od najuticajnihjih sportksih novinara u državi.
Ako bude u crvenom, to ima još jednu pozdainu. Logo Najkija, koji oblači Brazilce od 1997. i koji je decembra prošle godine potpisao novi sponzorski ugovor do 2038, vredan 100.000.000 dolara godišnje, bi umesto svog prepoznatljivog znaka na grudi „zalepio“ siluetu Majkla Džordana, kao što je već slučaj sa opremom Pari Sen Žermena.
Slavni košarkaš odavno sarađuje sa čuvenom kompanijom sportske opreme, koja kroz logo "Džampmen" (Jumpman) promoviše njegovu liniju Er Džordan (Air Jordan).