(©Reuters)
(©Reuters)

Izašli su iz tmine i sada su mnogo opasni: Rasing Santander kao Feniks iz pepela

Vreme čitanja: 4min | sub. 02.11.24. | 14:25

Klub iz Kantabrije mašta o povratku u Primeru i na dobrom je putu

Ptica Feniks je prema predanju iz egipatske mitologije ptica koja živi 500 ili 1461 godinu, zavisi od izvora. Smatran je pticom koja je imala čudesnu moć da se u svom gnezdu spali, a da iz pepela ustaje podmlađena i spremna za novi život. Na taj način, postala je simbol uskrsnuća. Jedna od njenih glavnih osobina bila je uz pomoć suza uspe da zaleči svaku ranu.

Gde god da se nađe, Feniks se povezuje sa uskrsnućem, besmrtnošću i pobedom nad svim nedaćama i zlim silama. Nešto ovako, može da se primeni i na Rasing Santander, klub koji je bukvalno pobedio i oterao sve nedaće i zle sile iz svog gnezda - stadiona El Sardinjero.

Izabrane vesti

Svim ljubiteljima fudbala u Srbiji, prva asocijacija na ovaj klub je ubojiti tandem Nikola Žigić - Pedro Munitis. Dugajlija iz Bačke Topole i lokalni majstor predstavljali su ozbiljnu glavobolju odbranama Primere u sezoni 2006/07. Ipak, ono što je ključno, Rasing je u periodu od 1996. do 2012. samo jednom bio van društva najboljih i ne samo to - redovno je predstavljao kamenčić u cipeli najjačima koji su često znali da ostave bodove na El Sardinjeru.

Vrhunac su predstavljale sezone 2006/07 i 2007/08. kad je klub završavao na desetom, odnosno šestom mestu i prvi put u istoriji izborio plasman u evropska takmičenja, tačnije - Ligu Evrope gde su u grupi sa Tventeom, Šalkeom, Pari Sen Žermenom i Mančester sitijem ostali kratki za plasman u nokaut fazu zbog slabije gol-razlike.


Nisu tu bili samo Žigić i Munitis, bio je tu i Ezekijel Garaj, Aldo Dušer, Lionel Skaloni, Ivan Bolado, Ebi Smolarek, Meme Čite, Pablo Alfaro, Felipe Melo, Gonzalo Kolsa, a mnogima je u sećanju ostao i golman Tonjo, dok je trener u jednom periodu bio Marselino Garsija Toral. Naizgled, sve je bilo dobro. Klub iz jednog od najlepših delova Španije, nema pritiska velikog rezultata, uvek pun stadion i navijači koji do ludila vole svoj klub.


Problem je, kao i svugde, bio vlasnik. Eksentrični Dmitri Piterman, američko-ukrajinski biznismen kupio je Rasing u januaru 2003. godine i odmah iskazao želju da se pita za sve, čak i sastavljanje ekipe iako nije bio kvalifikovan za tako nešto. Piterman se branio time i da je Džordžu Bušu bilo dozvoljeno da bude predsednik SAD.

Iako je Piterman 2009. napustio klub, problemi su tek počinjali. Januar 2011. je mesec koji se smatra za jedan od kljčnih za noviju istoriju Rasinga. Klub je tada dospeo u šake Ahsana Ali Sajeda, biznismena iz Indije, koji je ranije neuspešno pokušao da preuzme Blekburn Roverse.

Iako je klub već tada dobrano plivao u dugovima, Sajed je obećao da će iste brzo vratiti kao i da će Rasing da isuče mač i izazove Barsu i Real u borbi za titulu. Prva stvar koju je uradio - otpustio je trenera Migela Anhela Portugala i ponovo vratio Marselina pritom obećavajući 50 miliona evra za dovođenje novih fudbalera.

Ispostavilo se da je Sajed ozbiljan prevarant i da su mnogi ljudi bili nasamareni zbog njegovih marifetluka. Na sud nije izlazio, ali se preko medija redovno branio.

"Neka me jure, ja ću da se molim! Videćemo šta je jače, njihov progon ili moje molitve. Nisam uradio ništa loše. Molim se Bogu da me spase od tih demonskih ljudi".

U aprilu 2013. Sajed je konačno digao ruke, a već tada su kružile priče da se igračima duguje mnogo plata, što se ispostavilo tačnim. U meču Kupa protiv Almerije odbili su da igraju prvih 20 sekundi u znak protesta zbog loše situacije u klubu, a sve je kulminiralo upadom navijača u svečanu ložu.


Nekada stabilni član elitnog društva španskog fudbala nalazio se pred kolapsom, dugovi su rasli iz meseca u mesec, klub je ispao i u treću ligu, a 2015. je obelodanjeno da se ponos Kantabrije nalazi pred likvidacijom i sve je vodilo ka najcrnjem scenariju.

U poslednji čas uključili su se bivši igrači i počeli polako da uplaćuju novac, dok su navijači ubrzo postali manjinski vlasnici. Prikupljeno je 2.300.000 evra i Rasing je u posledni čas bio spašen. U klub je ušao Manolo Iguera, biznismen i još jedan bivši fudbaler tima iz Santandera i postao predsednik.

Od tog momenta, kreće nova era. Dugovi su vraćeni, Rasing je izborio plasman u Segundu gde je prethodne sezone završio na sedmom mestu i u plej-of nije ušao samo zbog gol-razlike. Ove su lideri sa 29 bodova posle 12 kola, osam više od Levantea. Navijači su u euforiji, sanjaju povratak u društvo najboljih, samo što on sad, za razliku od prethodnih godina, deluje itekako ostvariv. Danas (18.30h) im dolazi Albasete i imaće lepu priliku da upišu šestu uzastopnu pobedu.

Nema više Pedra Munitisa i Nikole Žigića da prestrašuju protivničke odbrane, niti Alda Dušera i Felipe Mela da jurcaju za protivnicima i udaraju ih po nogama. Tu su sada drugi momci, drugo je i vreme, ali ono što ključno - Rasing je ostao isti. Digao se kao Feniks, preživao pakao i vratio se kao lepša i mlađa verzija samog sebe.

SEGUNDA 13. KOLO

SUBOTA

16.15: (3.90) Kartahena (3.40) Deportivo La Korunja(2.00)

16.15: (2.15) Hihon (3.35) - Kadiz (3.45)

18.30: (2.10) Saragosa (3.40) Granada (3.60)

18.30: (1.70) Santander (3.70) Albasete (5.10)

NEDELJA

14.00: (1.75) Oviedo (3.50) Burgos (5.00)

16.15: (1.70) Almerija (3.50) Kordoba (4.80)

18.30: (2.25)Tenerife (2.85 )Mirandes (4.50)




tagovi

Rasing SantanderSegundaNikola ŽigićPedro Munitis

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara