Florentino Perez i Đoan Laporta (©AFP)
Florentino Perez i Đoan Laporta (©AFP)

Gde se završava šteta po Barselonu i počinje šteta po sve ostale

Vreme čitanja: 6min | ned. 12.01.25. | 08:31

Predigra finala Superkupa Španije (TV Arenasport, 20.00)

Španska fudbalska publika se već pomirila sa sudbinom da njihovi mezimci svakog januara putuju u Saudijsku Arabiju da odigraju tri meča Superkupa. Mediji već nekako rutinski ponavljaju priču o ljudskim pravima, a čak su i neprijatnosti koje su doživele supruge fudbalera Majorke prošle bez preterane pompe. Nema velike koristi od kritike i pobune – sve je već rešeno sa 40.000.000.

Uz to, saudijski problem koji se otrpi par dana u godini, zamenio je drugi, urgentniji problem za domaći fudbal, tj. preventivna mera Visokog saveta sporta o registrovanju Danija Olma i Pau Viktora, kojom je Barselona dobila još tri meseca da pokrije finansijski deficit.

Izabrane vesti

Već nekoliko godina katalonski klub izaziva pravila finansijskog fer pleja na koja je toliko ponosna La Liga, a Đoan Laporta je već isprobao toliko „poluga“, da više ne zna šta da proda. Put u Katar pred samu Novu godinu je bio pokušaj da u zadnji čas proda VIP lože na novom Kamp Nou, u čemu je navodno i uspeo, ali ugovor o prodaji nije registrovan na vreme, pa i novac stiže kasnije. Ali ovaj put nadležni u La Ligi a potom i u Fudbalskom savezu, nisu uvažili transakciju. Ili je metoda delovanja izgubila kredibilitet, ili je Laporta izgubio podršku. Ili oboje.

Tako je Dani Olmo od 1. januara, s obzirom da nije registrovan, prema ugovoru prestao i da ima bilo kakve obaveze prema klubu. U prvim danima 2025. iz Evrope su već počeli da se raspituju za njega. U najgorem slučaju, nastupila je situacija u kojoj igrač plaćen 50 miliona evra odlazi nakon nepuna 4 meseca kao slobodan strelac.

Barselona je oprobala sreću na još dva redovna suda, tražeći izricanje preventivne mere koja bi Olmu i Viktoru dozvolila da igraju dok se ne donese konačna odluka. I oba suda su je odbila, dok se konačno nije umešao Visoki savet sporta. U svom rešenju, između ostalog, apeluje na pravo Olma i Viktora na rad, i dodaje da postoji i „javni interes“ da oni igraju u domaćem prvenstvu, i posebno u reprezentaciji.

Odluka je, po mnogima, isključivo političkog tipa, a insinuiraju se još poneki detalji kao što su dobri odnosi sadašnjeg premijera sa Katalonskim borcima za nezavisnost, kao i čisto izborni motivi. Javila se i opoziciona partija optužujući Vladu da je odlukom suprotnom merodavnim normama i kriterijima, direktno favorizovala jedan klub i narušila konkurenciju.

Kako bilo, Laporta je dobio još tri meseca da se doseti kako da registruje Olma i Viktora, i to je proslavio bučno, a svedoci kažu i prilično neuljudno, u VIP loži pred polufinalni meč. Optužio je predstavnike Fudbalskog saveza za kukavičluk, uz poneki opsceni gest, a potom je i „očitao bukvicu“ novom predsedniku Rafaelu Lousanu. Ali scena koju je napravio može se protumačiti i kao dokaz da mu je ovaj put voda došla do grla i da je nervoza bila maksimalna - što zbog upisa, što zbog planiranog poziva da mu se izglasa nepoverenje.

Za sada je odneo još jednu kratkoročnu pobedu nauštrb dugoročne stabilnosti. U samoj Barseloni mnogi su nezadovoljni, ali se ipak uzdržavaju od drastičnih koraka jer smatraju da nije trenutak za institucionalnu krizu i da se treba usredsrediti na fudbalsku sezonu. A ni igrači nisu ravnodušni. „Dobro je, sve je dobro“, jedine su reči koje smo uspeli čuti od Danija Olma. Ali kapitenu Rafinji se već omaklo „da gledam sve ovo izvana, možda bih razmislio da li je dobra ideja biti ovde“.

A dok Laporta likuje, ostali klubovi španskog prvenstva su besni. Prvi se pobunio Jon Urijarte, predsednik Atletik Bilbaa.
„Svedoci smo bizarnih i grotesknih situacija. One nikako nisu dobre za španski fudbal“.

I premda mu je Deko odmah poručio da gleda svoja posla, protesti su krenuli da se nižu. Preko zvaničnih saopštenja za štampu kao u slučaju Espanjola, Valensije, Las Palmasa, Atletika i Malage, ili indirektnije kroz reči trenera, igrača ili portparola kao što su to učinili Sevilja, Valjadolid, Hetafe ili Betis.

Svi se slažu da se radi „o opasnom presedanu koji preti integritetu takmičenja“ - kako doslovno glasi objava Espanjola. Jer, svi ostali moraju da poštuju pravila i često su bili prinuđeni da preduzimaju drastične mere koje su i te kako uticale na njihov učinak na terenu. Malaga to u svom saopštenju vrlo konkretno objašnjava, pozivajući se na sezonu 2019/20 kada im je finansijska kontrola La Lige uskratila upis više igrača i kada su tokom dve sezone imali samo 18 igrača sa licencom.

Atletiko Madrid u podužem službenom saopštenju pominje da „ako pravila nisu jasna i nisu ista za sve, takmičenje nije pravedno“. Crveno-beli, koji mogu biti direktno ugroženi ovom odlukom, s obzirom da su rival za titulu, govore upravo o presedanu koji ona postavlja otvarajući vrata kršenju pravila i ponavljanju ozbiljnih grešaka iz prošlosti.

Valensiju brine da mera Visokog saveta sporta vodi ka podrivanju celokupnog sistema ekonomske kontrole, odnosno norme koje su usvojili zajednički svi klubovi i koje su bile ključne za finansijsku održivost španskog fudbala. Predsednik Sevilje Hose Marija del Nido govori o „sramoti“, jer su promenjena pravila igre koja moraju da poštuju svi. Portparol Valjadolida, Horge Santjago, navodi da se radi o „nepoštovanju prema ostalim klubovima španskog prvenstva“, dok se igrač Betisa, Dijego Ljorente, pita „gde završava šteta po Barselonu i počinje šteta po sve ostale“.

Protestvuju svi. Odnosno, skoro svi. Od glavnog rivala i najmoćnijeg kluba La Lige, nije se čula ni reč. Dok se Havijer Tebas pita gde je sad Real Madrid TV, mediji bliski Realu, kao Defensa Central, ovih dana pišu – da se u Džedi u nedelju očekuje kiša.

Činjenica da je Real nastupio kao jedan od tužilaca u slučaju Negreira, u suštini je bio jedini (javni) prekid odličnih odnosa sa Barselonom. Sadašnje ćutanje Florentina Peresa, pri čemu su, navode mediji, dva kluba u stalnom kontaktu na najvišem nivou, nije prvi put da su iz Madrida pružili podršku Barseloni.

Real i Barsa zajedno promovišu Superligu, zajedno su se usprotivili ulaganju fonda CVC u španske klubove, zajedno su uticali na Zakon o sportu i Zakon o budžetu, i udružili sa sponzorima kao što su Sixth Street i Legends. Nisu dozvolili La Ligi da registruje i eksploatiše brend „El Klasiko“, a jedinstveni su i u pitanjima Evrolige i ženske lige.

Florentino ne voli čelnike La Lige, a još će se videti koliko su mu dragi ovi novi u Savezu, bez obzira što mu se Rafael Lousan svesrdno stavio na raspolaganje. Napad na finansijsku kontrolu, navodi Relevo, je prvi korak da se sruši Tebas, a ako se sruši Tebas, put ka Superligi je, bar na domaćem terenu očišćen. A Barselona, iako bi joj Tebasova podrška i te kako odgovarala, praktično jedina nije napustila Real u ovom projektu.

La Liga je već uložila žalbu na odluku Visokog saveta sporta: traži da se opozovu preventivne mere, i da se Daniju Olmu i Pau Viktoru ne dozvoli da igraju. Klubovi, kao što objašnjava stručnjak za sportsko pravo, Toni Roka, mogu već odmah da prijave Barselonu zbog nedozvoljene postave. A mediji šuškaju da ta mogućnost nije isključena. Predviđena kazna je prvenstveno gubljenje meča za koji je sazvan sporni igrač. Florentino u suštini i ne mora da reaguje. Kao što to često biva, šta god da se dogodi, pobeđuje Real.

SUPERKUP ŠPANIJE - FINALE

Nedelja:
20.00: (2,50) Real Madrid (3,85) Barselona (2,70)
*** Kvote su podložne promenama


tagovi

Đoan LaportaSuperkup ŠpanijeDani OlmoBarselona

Obaveštavaj me

Barselona

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara