Slavlje MekGina i Karlosa (Reuters)

Da polako čestitamo Aston Vili nokaut fazu! Arsenal dobio Šahtjor, a izgubio Kalafjorija (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | uto. 22.10.24. | 22:55

Martineli doneo Arsenalu bodove u Londonu protiv Šahtjora, Emerijevi momci iskoristili Bolonju za nastavak savršene serije

Proletos polufinalista Lige konferencije, ove jeseni jedan od hitova Lige šampiona! Aston Vila, taj nekadašnji šampion Evrope, što četiri decenije nije bio među kontinentalnom elitom, počinje da seje strah, da se nameće kao opasan igrač, jedan od glavnih protagonista na daskama koje život znače. A Vila proživljava magičan početak Lige šampiona. Prvo je uzela meru Jang Bojsu, pa šokirala Bajern, da bi večeras iskoristila Bolonju za nastavak savršene serije - 2:0.

Ako su mnogi algoritmi predvideli da devet bodova garantuje gotovo izvesno mesto u nokaut fazi, među 24 najbolja tima, a da sa deset osvojenih dilema ne postoji, pa zašto onda da ne čestitamo Unaju Emeriju i njegovim pulenima evropsko proleće. Samo kako je Vila krenula, ne deluje da su joj ambicije manje od prve osmorke i direktnog mesta u osmini finala. Naročito kada znamo da do kraja takmičenja na tapetu ima Klub Briž (G), Juventus (D), Lajpcig (G), Monako (G) i Seltik (D). Dakle, nema tu nijednog rivala sa kojim ne može da se meri i kojeg nema snage da pobedi.

Obigrava oko vrha tabele Premijer lige, a čelo karavana u Ligi šampiona preuzela je večeras rutinskim rušenjem Bolonje. Jedini timovi koji sutra imaju šansu da se izjednače sa birmingemskim timom su Brest, Benfika, Leverkuzen i Liverpul. Ali Vila trenutno nema razloga da razmišlja o konkurenciji već samo da uživa u svojoj igri i dostignućima.

U prvom poluvremenu nije uspeo domaćin da načne člana Serije A, ali je sa dva brzopotezna gola od 55. do 64. minuta rasplamsao euforiju u Birmingemu. I ona se neće u skorije vreme gasiti. Prvo je centaršut Džona Mekgina bio toliko nezgodan da je prerastao u pogodak, da bi Džon Duran nepunih deset minuta kasnije pokazao da ne trese mreže isključivo iz pozicije džokera. Ovoga puta Emeri ga je uvrstio u startnu postavu i nije pogrešio. Reakcija Kolumbijca na ivici peterca bila je pokazatelj istinskog golheterskog instinkta.

Moglo je da bude ubedljivije, a mogla je Bolonja u završnici da zakuva situaciju na Vila parku da Baukemin pokušaj glavom nije završio na stativi. Nešto kasnije, u sudijskoj nadoknadi, Lukaš Skorupski sprečio je Džejkoba Remzija da poboljša gol razliku premijerligaša u čijim redovima je čitav meč presedeo Kosta Nedeljković.

Kada smo kod Premijer lige, slavio je i Arsenal. Tobdžije su dobile Šahtjor (1:0), ali deluje da su izgubile Rikarda Kalafjorija koji je dvadesetak minuta pre kraja doživeo, na prvu loptu deluje, prilično ozbiljnu povredu kolena.

Da stvari kada u ekipi nema ni Martina Edegora, ni Bukaja Sake ne idu glatko za Tobdžije videlo se za vikend u razočaravajućem porazu od Bornmuta, ali i večeras, iako je ishod bio daleko bolji. Jesu Artetini momci nadigrali ukrajinskog velikana, ali im nije pošlo za rukom pobedu učine sigurnijom, te da izbegnu strepnju u završnici utakmice.

Pobednika je odlučio udarac Martinelija malo pre isteka sat vremena igre, a lopta je posle dodira sa stativom pogodila nesrećnog golmana Rižika i vratila se nazad u gol. Nakon toga imao je Arsenal nekoliko izglednih prilika da povede. Jednom je Matvijenko čistio loptu ispred Havercove glave i sprečio siguran gol, zatim je pokušaj Gabrijela Žezusa zaustavio Rižik ostavivši Brazilca u seriji od 23 takmičarska meča bez gola, da bi Leandro Trosar u 77. minutu očajno izveo penal i ostavio domaće navijače i nemiru.

Crnih nekoliko dana je iza Belgijanca budući da je upravo on uvalio Vilijama Salibu protiv Bornmuta i uticao da mu saigrač dobije crveni karton. Večeras je malo pre isteka sat vremena igre, poklonio loptu rivalima u svom šesnaestercu, ali je Ežinalda blokiran.

Nije bilo Tobdžijama nimalo prijatno u završnici meča, sledila se domaćim navijačima krv u žilama kada je Pedrinjo raspalio po lopti u drugom minutu nadoknade ali je Raja sačuvao pobedu Arsenala. I tom intervencijom, a i hvatanjem lopte nepuna dva minuta kasnije.

Za razliku od rutine sa kojom je u prošlom kolu Lige šampiona na Emirejtsu savladan Pari Sen Žermen, večeras u severnom Londonu ništa nije bilo rutinski.