Birma zapretio Interu, Đirona Milanu, ali San Siro vidi duplu osminu finala
Vreme čitanja: 5min | sre. 22.01.25. | 23:07
Rafael Leao srušio rivala iz Španije, Strahinja Pavlović prvi put posle 50 dana igrao za Rosonere, a Lautaro Martines doneo trijumf Interu u Pragu
Možda početkom oktobra, nakon dva kompletna kola Lige šampiona nije tako izgledalo, ali sva je prilika da će San Siro imati dva predstavnika u osmini finala! Na papiru su Milan i Inter u 7. kolu elitnog takmičenja imali zicere, ali niti je Đirona sa belom zastavom stala pred Rosonere na severu Italije, nije je Sparta u Pragu potpisala momentalnu kapitulaciju protiv Nerazura. Naprotiv.
Milan je za 90 i kusur minuta proživeo nekoliko momenata patnje i pobedio zahvaljujući svojoj perskonifikaciji Rafaelu Leau (1:0), dok je Inter prokrčio put važnom trijumfu buldožerom Lautara Martinesa, od večeras najboljeg strelca Nerazura u Ligi šampiona otkako se takmičenje igra pod tim imenom (0:1).
Izabrane vesti
No, šampion Italije je od starta takmičenja, još od onog uzimanja boda, tada još silnom Mančester Sitiju, viđen među osam najboljih timova na kraju glavne faze, dok je Milanu, posle uvodnih poraza od Liverpula i Leverkuzena, te uoči nadolazećeg meča sa Real Madridom direktna osmina finala izgledala kao nemoguća misija. Inter je do dana današnjeg samo bio i ostao najbolja odbrana Lige šampiona (samo jedan primljen gol) kojoj će bod protiv Monaka u poslednjoj, osmoj rundi biti dovoljan za plasman među osam, a Milan, nakon vezane četiri pobede (Real Madrid, Klub Briž, Slovan Bratislava, Crvena zvezda), u finalnoj rundi ima meč loptu za osminu finala protiv zagrebačkog Dinama.
Ruku na srce, Đirona je i te kako mogla da pomrsi račune ekipi Serža Konseisaa... Što preko Donija van de Beka kojem je u prvom poluvremenu na 0:0, pa na 1:0, Majk Menjan skinuo zicer i još jednu zdrelu šansu, a onda i sredinom drugog kada se minijaturni ofsajd narugao u lice lepotici Brajana Hila i iz stanja blagog šoka izbavio zaleđeni San Siro.
Bio je Milan za nijansu kvalitetniji tim tokom prvih 45 minuta, a kada posle pola sata igre Teo Ernandez nije unovčio kolosalnu šansu, Leao je morao da se zaigra fudbala veže noge defanzivcima Đirone u čvor i raspali levicom! Treća evropska utakmica zaredom na kojoj je bio strelac za Rosonere (pre više od desetak godina to je na pet vezanih mečeva za Milan uradio Zlatan Ibrahimović) za nepogrešivu konstataciju da više od 70 odsto ovosezonskog uspeha u evropskoj eliti italijanski velikan duguje fudbalskoj zveri iz Portugalije. Bez njega ne bio Milan počistio Real Madrid na Bernabeuu, niti bi pao Slovan u Bratislavi, a i Crvena zvezda ne bi napustila San Siro pognute glave.
Veliki udeo u trijumfu Rosonera osim pomenutih Leaa i Menjana imaju i Ismael Benaser, odnosno Strahinja Pavlović. Alžirac je u tom 37. minutu prvo ukrao loptu, pa otvrio Portugalcu prostor za trk ka Đironinom golu, dok je Strahinja u jeku priča da bi mogao da napusti Milan samo pola godine od dolaska, odigrao kvalitetnih 90 minuta. Prvi put od početka decembra reprezentativac Srbije istrčao je na teren u takmičarskoj utakmici i nije dozvolio velike padove koncentracije zbog kojih se prvenstveno i našao na meti kritika. Kompletirao je 53 od 58 dodavanja (91 odsto), dobio sva tri skok duela, imao tri uspešna starta, presekao dve lopte...
Što se Đirone tiče, od poništenog evrogola Brajana Hila, španska ekipa nije uspela da pronađe injekciju čistog adrenalina za završnik tridesetak minuta. Milan je od tada uglavnom uspevao da drži gostujuće igrače podalje od situacija iz kojih bi mogli da mu naprave probleme i poslednji trzaj bio je mlak udarac glavom Ladislava Krejčija iz četvrtog minuta nadoknade koji je Menjan s lakoćom obradio.
Istovremeno, Krejčivev bivši klub, Sparta, u Pragu je pokušavao da pomrsi račune Milanovom arhineprijatelju. Inter je olakšao sebi posao već u 12. minutu, 14. pogotkom Lautara Martinesa u Ligi šampiona. Argentinac je uhvatio volej, spakovao u gol Bastonijevu loptu iz prlično teške pozicije i izjednači se sa Imperatorom Adrijanom kao najbolji strelac Nerazura u elitnom takmičenju.
Ipak, Sparta nije dozoljavala šampionu Italije da zatvori raču u Češkoj prestonici, a najopasniji, pa gotovo i jedini igrač domaćina koji je ozbiljno pretio Janu Zomeru bio je Veljko Birmančević. Srpski reprezentativac je za 74. minuta na terenu dva puta terao Švajcarca na intervencije, u 33, pa u 55. minutu. To su ujedno bila i jedina dva Spartina udarca u okvir.
Nije Inter u završnici želeo da prepusti stvari slučaju, odlučno je krenuo da zapečati pobedu, zasuli su Dimarko, Lautaro i Davide Fratezi gol Petera Vindala, ali je ekipa Simonea Inzagija i četvrti put ove sezone u Ligi šampiona svlavila sa 1:0 (Arsenal, Jang Bojs, Lajpcig i Sparta).
LIGA ŠAMPIONA – 7. KOLO
Utorak
Atalanta - Šturm 5:0 (1:0)
/Retegi 12, Pašalić 58, De Ketelar 63, Lukman 90, Brešanini 90+5/
Monako - Aston Vila 1:0 (1:0)
/Singo 8/
Atletiko Madrid - Bajer Leverkuzen 2:1 (0:1)
/Alvares 52, 90 - Inkapije 45+1/
Benfika - Barselona 4:5 (3:1)
/Pavlidis 2, 22, 30, Arauho ag 68 - Levandovski pen 13, pen 77, Rafinja 64, 90+6/
Bolonja - Dortmund 2:1 (0:1)
/Dalinga 71, Iling Žunior 72 - Girasi pen 15/
Klub Briž - Juventus 0:0
Liverpul - Lil 2:1 (1:0)
/Salah 34, Eliot 67 - Dejvid 62/
Slovan Bratislava - Štutgart 1:3 (0:2)
/Mecoko 85 - Leveling 10, Leveling 36, Rider 87/
Crvena zvezda - PSV Ajndhove 2:3 (0:3)
/Endiaje 71, Điga 77 - De Jong 17, 23, Flamingo 43/
Sreda
RB Lajpcig - Sporting Lisabon 2:1 (1:0)
/Šeško 19, Poulsen 78 - Đekereš 75/
Šahtjor - Brest 3:0 (2:0)
/Kevin 18, Sudakov 37, Zubkov 90+5/
Milan - Đirona 1:0 (1:0)
/Leao 37/
Arsenal - Dinamo Zagreb 3:0 (1:0)
/Rajs 2, Haverc 66, Edegard 90+2/
Seltik - Jang Bojs 1:0 (0:0)
/Benito ag 86/
Fajenord - Bajern Minhen 2:0 (2:0)
/Himenez 21, pen 45+9/
Pari Sen Žermen - Mančester Siti 4:2 (0:0)
/Dembele 56, Barkola 61, Neves 78, Ramos 90+6 - Griliš 50, Haland 53/
Real Madrid - Salcburg 5:1 (2:0)
/Rodrigo 23, 34, Embape 48, Vinisijus 55, 77 - Bidstrup 85/
Sparta Prag - Inter 0:1 (0:1)
/Martinez 12/